W dniu 23 maja 2024 roku w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbył się „ Maraton języka niemieckiego – Mach Dein Deutsch Perfekt”. Uczniowie ZST rozwiązywali zadania konkursowe w grupach metodą stacji dydaktycznych. Konkurs dostarczył wszystkim wielu pozytywnych emocji związanych z zabawą i rywalizacją.

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Turku uprzejmie informuję, że tematem przewodnim Światowego Dnia bez Tytoniu w 2024 r. przypadającego 31 maja 2024 r., jest ochrona młodych ludzi przed wpływem przemysłu tytoniowego. Kampania komunikacyjna podjęta przez WHO w mediach społecznościowych jest kontynuacją strategii „dla młodzieży przez młodzież”, w ramach której będą oni protestować przeciwko manipulacyjnym taktykom przemysłu tytoniowego oraz wskazywać na jego szkodliwy wpływ na zdrowie, sprawiedliwość społeczną i środowisko. Celem przemysłu tytoniowego, który wydaje około 8 miliardów dolarów rocznie na różne formy reklamy mające wpłynąć na decyzje młodzieży, jest uzależnienie nowego pokolenia. Dlatego to młodzi ludzie powinni zabrać głos w sprawie ich prawa do zdrowej przyszłości.

W dniu 22.05.2024 uczniowie z klas 1TM oraz 3LF reprezentowali naszą szkołę w Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych ‘’ANS Students vs High Schools” organizowanym przez Centrum Języków Obcych Akademii Nauk Stosowanych w Koninie . W trzyosobowych drużynach rozwiązywali test, zdrowo rywalizując ze studentami uczelni oraz uczniami szkół średnich powiatu konińskiego, kolskiego, tureckiego i słupeckiego.

Drodzy Nauczyciele i Uczniowie!

Uprzejmie informujemy, że nasza szkoła bierze udział w akcji - „Ogólnopolskie Wybory Książek 2024”. Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole”.
Akcja ma na celu: poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży; dostosowanie księgozbiorów do tych zainteresowań; promocję czytelnictwa i bibliotek szkolnych; kształtowanie postaw obywatelskich oraz popularyzację zasad wyborów.

W dniu 17 maja 2024 roku na boiskach OSiR w Turku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Tureckiego w Siatkówce Plażowej Dziewcząt i Chłopców. W zawodach wzięły udział trzy zespoły żeńskie, reprezentujące szkoły: I Liceum Ogólnokształcące w Turku, CKP Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich oraz Zespół Szkół Technicznych w Turku.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS jest jedną z największych kampanii zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie, który obchodzony jest co roku w trzecią niedzielę maja. Dla wielu osób AIDS stało się chorobą przewlekłą, jednak nadal duża liczba chorych, nie ma dostępu do najnowszych metod leczenia Zespołu Nabytego Braku Odporności potocznie zwanego AIDS.

15 maj 2024 roku odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu „Operator najlepszy w zawodzie”. Celem tego konkursu było promowanie wiedzy technicznej oraz przygotowanie młodzieży do egzaminu zawodowego. O tytuł walczyli uczniowie trzeciej klasy BSIS kształcący się w zawodzie operator obrabiarek skrawających.

Dwie klasy akademickie, o nazwie: Klasa Akademicka Dietetyka i Klasa Akademicka Kosmetologia, powstaną, pod patronatem Akademii Nauk Stosowanych w Koninie, w Zespole Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego  w Turku. Absolwenci nowych oddziałów, którzy zdecydują się na studia w ANS Konin, otrzymają podczas rekrutacji 30 dodatkowych punktów.

W dniu 30 kwietnia 2024 r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku z klas logistycznych (1TS i 2TS ) uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do firmy Sun Garden Polska w Malanowie. Celem wizyty było zapoznanie młodzieży z nowoczesnymi procesami produkcyjnymi, wyposa-żeniem technologicznym zakładu, który stawia na robotyzację i automatyzację oraz z nowoczesnymi procesami magazynowania.

W dniu 24 kwietnia 2024r. uczniowie klasy ekonomicznej i mechatronicznej odwiedzili Warszawę. Najważniejszym punktem programu wycieczki był Teatr Muzyczny Roma, a w nim spektakl ,,We will rock you”, czyli brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona. Akcja przedstawienia dzieje się w zglobalizowanym świecie przyszłości. Wszystkimi aspektami życia na iPlanecie, którą dawniej nazywano Ziemią, rządzi jedna, potężna korporacja. Posiadanie instrumentów muzycznych jest zakazane, muzyka jest bowiem wyrazem absolutnie niepożądanego indywidualizmu.

12 i 16 kwietnia grupy logistyków z ZST w Turku ( klasy 1, 2 i 3), odwiedziły fabrykę Volkswagena we Wrześni. Uczniowie mogli zapoznać się z najnowocześniejszą , zmechanizowaną linią produkcyjną, magazynowaniem i zaopatrzeniem. Mogli także zobaczyć wyposażenie nowoczesnych regałów magazynowych i sposób składowania części i podzespołów. Wizyta w fabryce dostarczyła uczniom ciekawych doświadczeń oraz wzbogaciła ich wiedzę logistyczną w dziedzinie produkcji i magazynowania.

W miesiącu kwietniu odbyły się kolejne Mistrzostwa ZST w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Do rozgrywek zgłosiło się 5 drużyn: 4TT, 2FC/2TG, 1TA/1TF, 4TG/4RM, 1TS. Mecze rozegrano systemem ,,każdy z każdym". Po rundzie zasadniczej dwa najlepsze zespoły 1TA/1TF i 4TT spotkały się w meczu o I miejsce. W wyniku zaciętej rywalizacji 2:1 tytuł Mistrza ZST w Piłce Siatkowej Dziewcząt obroniła drużyna klasy 4TT.

Śniadanie uchodzi za najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który zapewnia organizmowi cenne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Chcąc zachęcić wszystkich do spożywania śniadań, 26 kwietnia zorganizowano w naszej szkole Konkurs na Zdrowe Śniadanie. W kulinarne przedsięwzięcie zaangażowani byli uczniowie klas o profilu gastronomicznym kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych (1TZ, 2HZ, 3HZ, 4HZ ). Pierwszym etapem konkursu, w którym wzięło udział pięć dwuosobowych zespołów, był quiz z zakresu zasad żywienia, a kolejnym – przygotowanie zdrowych śniadań w dwóch wersjach: wytrawnej i słodkiej.

W dniu 30 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbył się Szkolny Turniej Wiedzy o Zdrowiu. W konkursie wzięły udział trzy trzyosobowe zespoły uczniów z klas o profilu gastronomicznym. Celem przedsięwzięcia było upowszechnianie szeroko rozumianej wiedzy o zdrowiu, a także rozwijanie zainteresowań uczniów powyższą tematyką.

Ostatni piątek kwietnia to tradycyjnie dzień pożegnania klas maturalnych. W tym roku opuścił naszą placówkę pierwszy rocznik technikum po szkole podstawowej. Ta wyjątkowa uroczystość rozpoczęła się częścią oficjalną o godzinie 10.00. Wszyscy abiturienci, dyrekcja szkoły, zaproszeni goście oraz wychowawcy zgromadzili się w hali sportowej ZST. Dyrektor szkoły- pani Aneta Kurzawa podziękowała uczniom za pięć lat owocnej współpracy. Podkreśliła także, jak duży wkład mieli oni w kreowaniu bardzo dobrego wizerunku naszej szkoły. Wyraziła również nadzieję, że wszyscy z powodzeniem zdadzą egzamin maturalny. Gratulacje oraz życzenia pomyślności na maturze złożył obecny na uroczystości Wicestarosta Turecki Władysław Karski.