Jak wygląda praca na farmie energii odnawialnej i jakim wyzwaniom muszą sprostać specjaliści z branży fotowoltaiki i turbin wiatrowych, dowiedzieli się uczniowie klasy czwartej technikum elektrycznego Zespołu Szkół Technicznych w Turku, którzy 17 maja 2023 r. zwiedzili farmę zielonej energii firmy Energa w Przykonie. Wycieczka, zorganizowana w celu poszerzenia wiedzy i umiejętności praktycznych uczniów ZST, odbyła się w ramach współpracy partnerskiej szkoły z firmą Energa.

Pizza to danie, które z reguły nie może się nie udać. Nawet wtedy, kiedy dalekie jest od ideału, smakuje wyśmienicie dzięki połączeniu najpyszniejszych składników: świeżych pomidorów, bazylii, wędlin, pieczarek i oczywiście sera. Bogata historia  tej potrawy znajduje swoje odzwierciedlenie w mnogości receptur, które, choć zbliżone do siebie, zapewniają zupełnie odmienne wrażenia smakowe. Na grubym czy cienkim cieście, z salami, serem, sosem, oliwkami, boczkiem czy krewetkami? Wielbiciele pizzy wiedzą jedno: pizza rządzi.

23 maja 2023 r. Emilia Madaj, uczennica klasy IV technikum usług fryzjerskich z elementami kosmetologii, zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie "Fantasy World Make-Up zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu oraz Wielkopolską Szkołę Medyczną w Poznaniu.  

Od wielu lat program Erasmus+ wspiera rozwój zawodowy nauczycieli zajmujących się kształceniem i szkoleniem zawodowym. Na początku maja po raz kolejny nauczyciele z Zespołu Szkół Technicznych w Turku mieli możliwość uczestniczenia w tzw. stażu towarzyszącym (ang. job shadowing), który pozwala na obserwację realnej pracy instytucji, poznanie kultury organizacyjnej i zdobycie nowych umiejętności.

W dniach 10-12 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce: Sandomierz – Bieszczady – Łańcut. Bogaty program wycieczki oraz niesamowita atmosfera zapewniły młodzieży świetną zabawę połączoną z poznaniem górskiego krajobrazu. Po przyjeździe do Sandomierza i przejściu przez Bramę Opatowską uczniowie zwiedzili Dom Długosza, Muzeum Okręgowe i pokonali Podziemną Trasę Turystyczną. W wolnym czasie spacerowali po zespole architektoniczno-krajobrazowym zabytkowego rynku. Miasto zachwyciło zwiedzających pięknymi kamieniczkami, przyjazną atmosferą i wspaniałym renesansowym ratuszem o gotyckim rodowodzie.

Zapraszamy młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu tureckiego do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym „KADR NA POWIAT TURECKI”

REGULAMIN KONKURSU „KADR NA POWIAT TURECKI”:

  1. Postanowienia ogólne:
  2. Konkurs „Kadr na powiat turecki” organizowany jest przez nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku
  3. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół powiatu tureckiego zainteresowanych fotografią
  4. Przedmiotem konkursu jest wykonanie fotografii w wybranym miejscu powiatu tureckiego

W  dniu 9 maja 2023 roku w ramach obchodów Dnia Europy odbył się szkolny konkurs Wiedzy o Komisji Europejskiej. Konkurs adresowany był  do uczniów klas czwartych Technikum. Jednoetapowy test został przeprowadzony za pomocą aplikacji Testportal. Celem konkursu było: rozbudzenie zainteresowania wiedzą o Unii Europejskiej i jej organach, zachęcenie młodzieży do samodzielnego zdobywania wiedzy, korzystania  z różnych źródeł  informacji, racjonalnego  wykorzystywania narzędzi i technologii informatycznych oraz budowanie postawy obywatelskiej. Do konkursu wprowadzili uczniów Młodsi Ambasadorzy grupy EPAS, przedstawiając krótką historię Dnia Europy.

26 kwietnia br. w I Liceum Ogólnokształcącym w Turku odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkurs Wiedzy o Zdrowiu. W zmaganiach konkursowych wzięli udział przedstawiciele trzech  szkół średnich:  I Liceum Ogólnokształcącego  w Turku, Zespołu Szkół Technicznych w Turku i Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich.  

10 maja  2023 roku na boisku II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie odbyły się Mistrzostwa Rejonu  Konińskiego w siatkówce plażowej chłopców. W zawodach udział wzięli reprezentanci sześciu szkół: II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie, III Liceum Ogólnokształcącego Koninie, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, I Liceum Ogólnokształcącego w Turku i Zespołu Szkół Technicznych w Turku.

Uczniowie klas mundurowych brali udział z zajęciach strzeleckich zorganizowanych przez strzelnicę w Potażnikach. Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania z terenem strzelnicy, a następnie budową i obsługą broni. Uczniowie podzieleni na grupy strzelali na kilku stanowiskach z karabinku sportowego kbks oraz pistoletu glock.

„Śniadanie – najważniejszy posiłek w ciągu dnia”. Pod takim hasłem odbył się Europejski Dzień Zdrowego Śniadania w Zespole Szkół Technicznych w Turku. Bardzo często lekceważymy poranny posiłek, nie pamiętając o tym, że jest on najważniejszy ze wszystkich – zapewnia siłę i energię na cały dzień oraz dostarcza paliwa niezbędnego do pobudzenia ciała i umysłu. Zaangażowani w kulinarne przedsięwzięcie uczniowie klas: 1HZ, 2HZ, 3HZ,  kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych,  rywalizowali w pięciu dwuosobowych zespołach. Pierwszym etapem konkursu był quiz z zakresu zasad zdrowego odżywiania, a kolejnym – przygotowanie zdrowych śniadań w dwóch wersjach: wytrawnej i słodkiej.

Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my – ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmieciliśmy, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę i glebę, nie pozwalając żyć roślinom, zwierzętom i sobie. Rok w rok niezmiernie bogata przyroda staje się uboższa. Niektóre gatunki roślin i zwierząt możemy dzisiaj podziwiać już tylko na obrazkach. Wielu gatunkom grozi wyginięcie. Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy. Jesteśmy jego częścią i chroniąc je przed zagładą, gwarantujemy sobie lepsze zdrowie, a nawet życie. Kochamy naszą Ziemię, na której rośniemy i która nas żywi.

W dniu 27 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja 1791 r. Uchwalona 3 maja 1791 r. roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie pisaną, nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego.

W dniu 14 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbył się XIV Powiatowy Turniej Szkół pod hasłem "Młody manager na start", w którym udział wzięli uczniowie klas ósmych szkół podstawowych z terenu powiatu tureckiego. Celem przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodzieży wiedzą ekonomiczną przydatną w życiu codziennym, pobudzenie przedsiębiorczości i aktywności biznesowej, promocja aktywnego kształtowania przyszłości oraz upowszechnienie idei tworzenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

W dniu 31.04.2023 r. w Miejskim Domu Kultury w Turku odbyło się uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Fotogeniczność” oraz wręczenie nagród. Do konkursu wpłynęło ponad 200 prac z całej Polski. Jury, w składzie: Anna Stolarek, Joanna Chalecka-Kuraszyk, Dorota Szczepaniak-Kwietniewska oraz Piotr Jan Gil, wskazało 31 prac finałowych. Wśród wytypowanych znalazły się zdjęcia uczennic Zespołu Szkół Technicznych w Turku: Dominiki Kusz  z klasy 4TG oraz Aleksandry Skały z kl. 1TM.

Jednym z najbardziej wzruszających wydarzeń w życiu szkoły jest pożegnanie uczniów klas maturalnych. W tym roku, 28 kwietnia,  w Zespole Szkół Technicznych w Turku podczas uroczystej akademii świadectwa ukończenia technikum odebrali uczniowie, którzy jako ostatni już rocznik uczęszczali do gimnazjów. Obecni na uroczystości goście: Starosta Turecki – pan Dariusz Kałużny, Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Turku – pan Sławomir Kosobudzki, Zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców ZST – pan Przemysław Tomczak, złożyli uczniom gratulacje  i wręczyli nagrody.