W świątecznej atmosferze, 2 grudnia,  uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku, zamieszkujący Gminę Dobra, uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych zorganizowanych w hali sportowej w Dobrej. Wykonane podczas zajęć stroiki i ozdoby świąteczne wystawione zostaną na jarmarku bożonarodzeniowym, a część z nich zostanie przekazana na kiermasz ozdób świątecznych:  Pomóżmy Lili -  I ty możesz zostać jej Mikołajem.

W dniach od 1 do 5 grudnia uczniowie wszystkich pierwszych klas technikum wzięli udział w zorganizowanych w świetlicy szkolnej warsztatach bożonarodzeniowych. Podczas zajęć młodzież miała okazję ozdobić niecodzienną techniką zdobienia, przy pomocy serwetek,  styropianowe kule, tworząc tym samym piękne bombki. Połączenie tradycyjnych metod decoupage'u z nowoczesnymi technikami zdobniczymi dało niesamowite efekty i przyniosło wiele przyjemności twórcom.

30 listopada 2023 r. w Hali Sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu zostały rozegrane zawody półfinału wojewódzkiego XXV Licealiady w Unihokeju Dziewcząt, w których udział wzięła reprezentacja naszej szkoły. Zawody były rozgrywane systemem „każdy z każdym”. Zespół dziewcząt rozegrał trzy emocjonujące mecze, osiągając następujące wyniki: z drużyną z Konina – 0:0, Swarzędza – 4:0, Zagórowa – 5:0.

W myśl zasady „for a better climate” w listopadzie 2023 r. uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych technikum przystąpili do realizacji projektu „ Dom ekologiczny”, w ramach którego zapoznali się z zasadami budownictwa ekologicznego i zgodnie z nimi wykonali makietę domu pokazowego. Dom ekologiczny to wyposażony w energooszczędne technologie budynek, powstały z myślą o środowisku, w którym wykorzystano naturalne, nietoksyczne materiały. Ekologiczne domy korzystają głównie z odnawialnych źródeł energii (słońca, energii geotermalnej), są specjalnie zaprojektowane i wyposażone w instalacje i urządzenia, które pomagają oszczędzać energię, wodę i ciepło.

5 grudnia 2023 roku w auli Liceum Ogólnokształcącego w Turku już po raz czternasty zostały wręczone nagrody laureatom Powiatowego Międzyszkolnego Konkursu Literacko-Plastycznego ,,Co mi w duszy gra…”. Celem przedsięwzięcia jest rozbudzanie artystycznej wrażliwości oraz pasji uczniów szkół podstawowych i średnich.Uczestnicy mogli zgłaszać swoje prace w trzech  niezależnych kategoriach: literaturze, plastyce oraz fotografii. Okazuje się, że coraz więcej osób pragnie wyrażać swoje emocje właśnie za pomocą sztuki. I ,,gra nam w duszach” coraz piękniej.  Można było się o tym przekonać, oglądając prace nagrodzonych osób.

Projekt ,,Korepetycje z kultury” powstał w Zespole Szkół Technicznych, a jego celem jest otwarcie młodzieży na aktywny odbiór kultury. Formy realizacji  obejmą spotkania z artystami, twórcami sztuki, warsztaty, wyjazdy na spektakle teatralne oraz koncerty.Uczniowie będą mieli możliwość poznać różne odsłony sztuki, ,,zaprzyjaźnić się ” z nią i przekonać, że nie tylko zapewnia bezpośredni kontakt z pięknem, ale też definiuje nasze emocje, uczy wrażliwości.

Gdańsk to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych centrów turystycznych i kulturowych Polski. To prężnie rozwijający się ośrodek akademicki i handlowy – zamieszkały przez blisko 500 tysięcy mieszkańców. Położony nad Zatoką Gdańską, u południowych brzegów Morza Bałtyckiego, nieustannie zachwyca swoimi walorami turystów z całego świata. Doskonała infrastruktura komunikacyjna, lotnicza i kolejowa sprawiają, że miasto jest również atrakcyjne dla organizacji wydarzeń konferencyjnych oraz uczniów i wycieczek szkolnych.

Po sukcesach w mistrzostwach na szczeblu powiatowym, nadszedł czas na rywalizację w finale wojewódzkim. Podobnie jak w latach ubiegłych na Termach Maltańskich  w  Poznaniu,  29 listopada, odbyły się Wielkopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Pływaniu Dziewcząt i Chłopców, w których uczniowie naszej szkoły rywalizowali w sztafecie na dystansie 6 x 50 m stylem dowolnym. Do współzawodnictwa w kategorii szkół ponadpodstawowych przystąpiło 28 sztafet żeńskich i 32 sztafety męskie. Po emocjonującej walce sztafety dziewcząt i  chłopców sklasyfikowane zostały na 25. miejscach. Emocje na basenie były intensywne. Każde zwycięstwo było przyjmowane z entuzjazmem, a każda porażka była traktowana jako lekcja i motywacja do dalszego treningu - w sporcie nie tylko chodzi o wygrywanie, ale także o rozwijanie siebie.

1 grudnia grupa uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Turku oraz przebywająca w ramach Erasmus+ młodzież ze střední průmyslová škola elektrotechniky a informatyki z Ostravy ( Czechy) odwiedziła Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy.Uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami: dyrektorem ZST – p. Anetą Kurzawą,       kierownikiem szkolenia praktycznego – p. Danielem Kuszem, p. Pavliną Pavlovą, p. Anną Dzikowską oraz organizatorem wyjazdu - p. Emilią Maruchą, pod okiem przewodnika zwiedzili zabytkowe miasto.

W ramach projektu promującego kształcenie zawodowe – „Zostań zawodowcem!” , realizowanego w bieżącym roku szkolnym przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZST w Turku, 30 listopada gościliśmy w naszej szkole uczniów ze SP w Uniejowie, Wieleninie i Wilamowie. Goście zapoznali się z ofertą edukacyjną ZST i zwiedzili wybrane pracownie. Wizyta, tradycyjnie, zakończyła się losowaniem nagród rzeczowych. Przedsięwzięcie wpisuje się w założenia zadania publicznego Powiatu Tureckiego i wspierane jest przez grono nauczycielskie oraz samorząd uczniowski. 

W dniu 24 listopada 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku  uczestniczyli w  wycieczce do Warszawy. Celem wyjazdu był udział w  warsztatach logistycznych  organizowanych przez Wojskową Akademię Techniczną oraz zapoznanie się z ofertą dydaktyczną uczelni.Jednym z punktów udostępnionych młodzieży było laboratorium: Centrum Logistyki Stosowanej. W pierwszym laboratorium, zawierającym wyposażenie wchodzące w skład Radio-Frequency Identification (RFID), uczniowie poznali jego budowę, zasady działania, zastosowanie i praktyczne użycie w łańcuchu dostaw. Aspekt ten, chociaż teoretyczny, wzbudził spore zainteresowanie przyszłych logistyków.

W dniu 28 listopada 2023 roku odbyły się eliminacje szkolne Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Z testem konkursowym zmierzyło się 50 uczniów naszej szkoły. Rozgrywki szkolne poprzedzone były spotkaniami z pracownikami ZUS – Oddział Turek, którzy przybliżyli uczniom zagadnienia konkursowe i omówili system ubezpieczeń społecznych w świetle obowiązujących przepisów prawa.W eliminacjach szkolnych najlepszy wynik osiągnęli uczniowie: Wiktoria Wawrzyniakz klasy 5CAp, Martyna Grzelak i Julia Pieszak z klasy 3AR. Ta trójka ma szansę reprezentować Zespół Szkół Technicznych podczas rozgrywek wojewódzkich. Wyniki – już 5 stycznia 2024 roku.

W listopadzie 2023 r. odbyły się w ZST w Turku dwa konkursy językowe:  Die schönsten Städte Deutschlands oraz Mem in Deutsch und Englisch, mające na celu zachęcenie uczniów do nauki języków obcych, podnoszenia poziomu wiedzy i umiejętności językowych. Młodzież przygotowała prezentacje multimedialne o wybranych miastach w DACHL w języku niemieckim. Najczęściej prezentowanymi miastami były: Stuttgart, Drezno, Berlin, Monachium, Regensburg , Dortmund i Hamburg. Drugi konkurs adresowany był do uczniów , którzy chcieli wykazać się artystycznie i w sposób humorystyczny ( w dwóch językach obcych) przedstawić śmieszną sytuację w postaci mema.

Dnia 28.11.2023r. w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbyła się debata społeczna pod hasłem „Odpowiedzialność prawna osób nieletnich”, której celem było poinformowanie młodzieży o konsekwencjach prawnych wynikających z nieprzestrzegania obowiązujących przepisów prawa. Debata była uwieńczeniem cyklu spotkań z młodzieża wszytkich klas pierwszych, drugich i trzecich. W spotkaniu udział wzięli: Aneta Kurzawa - dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Turku, Zofia Antoniak - kurator rodzinny Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej przy Sądzie Rejonowym w Turku, podinsp. Roman Frątczak - zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Turku, podkom. Michał Gut - zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Turku oraz uczniowie klas: 1TG, 1HC, 1TF, 1w.

W dniu 28.11.2023r. w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbył się szkolny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Fryzjerskich. Wzięło w nim udział 32 uczniów - adeptów fryzjerstwa z klas BSIS oraz technikum. Najwyższą liczbę punktów z testu uzyskał duet: Karolina Czekała i Patrycja Rusek z klasy 3fw.

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku. Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Pozwólmy społecznościom być liderami (ang. Let Communities Lead). Społeczności osób zagrożonych HIV i żyjących z HIV stanowią o postępie w eliminacji tego zakażenia, są otwarte na innowacje, monitorują wdrażanie polityk i usług. Dlatego trzeba je wspierać w roli liderów.