Dzień bez plecaka, to dzień wspólnej zabawy, w którym uczniowie, a czasem też nauczyciele, przychodzą do szkoły ze wszystkim, co jest potrzebne na lekcjach, nie używając plecaka, ani torby. W ten szczególny dzień młodzież może więc dać upust swojej fantazji. Tegoroczne pomysły były rzeczywiście zaskakujące, a niektóre wręcz szalone…
27 września 2022 r. odbyły się wybory uzupełniające do Rady Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół Technicznych w Turku. Zgłosiło się 22 kandydatów i spośród nich uczniowie wybrali swoich 14 reprezentantów, którzy dodatkowo zasilą skład Rady. W przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze spotkanie w nowym składzie. Wtedy to zostaną wyłonieni przewodniczący samorządu uczniowskiego, jego zastępca, sekretarz oraz skarbnik. Życzymy Samorządowi Uczniowskiemu owocnych działań w roku szkolnym 2022/2023.
Dzień Kobiet to wyjątkowe, obchodzone prawie na całym świecie święto, o którym warto pamiętać! Przypomina nam ono, jak ważne są kobiety. Dzień Kobiet to więcej niż okazja do składnia życzeń i wręczania drobnych upominków – to czas, by pokazać kobietom ich wyjątkowość. 8 marca w naszej szkole już od rana panowała radosna atmosfera. Męska część samorządu uczniowskiego ze szczególnym zaangażowaniem starała się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Wszystkie Panie naszej szkoły otrzymały serdeczne życzenia i upominki w formie zakładki do książki.
W Zespole Szkół Technicznych w Turku została zorganizowana zbiórka na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Turku. Samorząd Uczniowski we współpracy ze Szkolnym Klubem Wolontariatu włączyły społeczność szkolną w organizowaną akcję „Paka dla psiaka i kociaka”. Zbiórka trwała od 30.05.2022r. do 10.06.2021r., podczas której zebrano 626 zł. W dniu 23.06.2022 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili schronisko i przekazali zakupioną karmę i akcesoria dla zwierząt.
Walentynki to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. W tym niezwykłym dniu ludzie obdarowują się kartkami, wierszami i słodkościami, wyznając sobie w ten sposób uczucia. Nazwa „walentynki” pochodzi od imienia św. Walentego, który jest patronem zakochanych. Zgodnie z wieloletnią tradycją, uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić ten radosny i magiczny dzień, a ponieważ wypadał on w czasie trwania ferii zimowych, szkolne walentynki odbyły się już 8 lutego. Opiekunowie samorządu uczniowskiego zadbali wcześniej o to, aby w tym szczególnym czasie, obecni w szkole uczniowie i nauczyciele, poczuli się wyjątkowo.
W tym roku młodzież Zespołu Szkół Technicznych w Turku uczestniczyła w bożonarodzeniowej akcji „ Paczuszka dla maluszka”, do której od 8 lat zawsze w świątecznej atmosferze zaprasza Fundacja Małych Stópek. Jej adresatami są domy dziecka, domy małego dziecka, domy samotnej matki oraz hospicja. Ponadto owoce zbiórki trafiają również do mam w trudnej sytuacji życiowej, oczekujących narodzin dzieciątka, a także podopiecznych organizacji. Symbolem akcji była „paczuszkowa bombka".
Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Technicznych w Turku włączyli się do lokalnej akcji charytatywnej „Podziel się posiłkiem” zorganizowanej przez Stołówkę Barbórka. W ramach akcji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili zbiórkę pieniędzy. Do samorządowych puszek trafiło 820 zł. W dniu 13.12.2022 r. uczniowie wraz opiekunami Samorządu Uczniowskiego udali się do stołówki i wykupili obiady dla osób potrzebujących. Opłacone paragony zostały umieszczone na tablicy korkowej.
Nasza szkoła dołączyła w bieżącym roku do akcji „Szkoła pamięta". W ramach działań, do których zaprosiło MEN, w dniu 26 października nasi uczniowie odwiedzili cmentarz. Dodatkowo została przygotowana tablica poświęcona pamięci miejsc, wydarzeń i bohaterów naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią społeczności lokalnej: zamordowanych w Katyniu Mariana Knychalskiego i gen. Mieczysława Smorawińskiego. Uczniowie klas 1AR, 1CM, 1TI, 1ET przygotowali również prace plastyczne na temat: Tradycja polskich świąt zadusznych. Prace wykonano dowolną techniką, nie zabrakło rysunku i przepięknych fotografii.
W ramach obchodów Dnia Chłopaka zorganizowano w szkole “Piątek pod krawatem”. Każdy chłopak, który przyszedł do szkoły w koszuli i krawacie, otrzymał “bilet ulgowy”, zwalniający go w tym dniu od odpytywania oraz udziału w kartkówkach. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a w szkole można było spotkać wielu elegancko ubranych chłopców.
Uczniowie ZST dołączyli do ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej akcji #Szkoła pamięta, której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. 26 października 2021 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie klasy 3BM udali się na cmentarz, gdzie poprzez uporządkowanie grobu, złożenie kwiatów i zapalenie znicza uczcili pamięć rodziny Milewskich - patriotów i dobroczyńców naszej szkoły. Uczniowie zapalili także znicz na grobie pomordowanych przez UB w 1946 r. żołnierzy z partyzanckiego oddziału Eugeniusza Kokolskiego ps. “Groźny” oraz posłuchali opowieści o Wincentym Milewskim i żołnierzach "niezłomnych" spoczywających w zbiorowej mogile.