INFORMACJA SZCZEPIENIA OBOWIĄZKOWE 

Uczniowie należący do Przychodni Zespołu Lekarza Rodzinnego "Medyk" w Turku ul. Stawickiego 11 z rocznika 2004, proszeni są o zgłaszanie się na szczepienie przeciw blonnicy i tężcowi do punktu szczepień.

Od 14 do 16 listopada 2022 roku kolejna grupa uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. Sylwestra Kaliskiego w Turku uczestniczyła w wycieczce: Zakopane – Jura Krakowsko-Częstochowska, zorganizowanej w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Wycieczkę rozpoczęto od zwiedzania jednego z najpopularniejszych zamków na szlaku Orlich Gniazd – Zamku w Ogrodzieńcu, który powstał za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dodatkową atrakcją pierwszego dnia wyprawy była możliwość wejścia do jaskiń znajdujących się niedaleko Ogrodzieńca.

W dniu 22.11.2022 r. w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbył się etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych  – edycja 2022/2023. Wzięło w nim udział 24 uczniów. Najwyższą liczbę punktów w ogólnopolskim teście wiedzy uzyskali: Klaudia Witczak, Kinga Fabjańska  i  Szymon Arent. Wymienione osoby stworzą zespół reprezentujący szkołę w etapie wojewódzkim.

ZARZĄDZENIE

Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Turku z dnia 21.11.2022 r.

w sprawie zmiany organizacji pracy szkoły w związku z przeprowadzanym próbnym egzaminem maturalnym OPERON 2022/2023. 

Podobnie jak w latach ubiegłych 9.11.2022 roku w Poznaniu na Termach Maltańskich odbyły się Wielkopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w pływaniu drużynowym  dziewcząt i chłopców. Uczniowie naszej szkoły rywalizowali w sztafecie na dystansie 6 x 50 m stylem dowolnym. Do rywalizacji przystąpiły 33 sztafety reprezentujące szkoły ponadpodstawowe. Po emocjonującej walce sztafeta chłopców sklasyfikowana została na 26. miejscu z czasem 3,23,31 min. Szkołę reprezentowali:  Michał Czekała, Bartosz Grenda, Adam Oleksy, Miłosz Maciejewski, Eryk Nita, Gabriel Urbaniak, Cyprian Oleksy, Konrad Lament.

W dniu 17 listopada 2022 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Turku odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery i rozstrzygnięcie kolejnej edycji międzyszkolnego konkursu ,,Złap za stery do swojej kariery”, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły.  Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i pasji młodzieży, inspirowanie do opracowania własnej ścieżki kariery zawodowej i popularyzowanie wiedzy z zakresu problematyki oraz planowania kariery. Realizacja przedsięwzięcia była poprzedzona warsztatami z zakresu kreowania własnej ścieżki kariery zawodowej, które opisano w poprzednim artykule. 

W dniach 15-17.11.2022  r. uczniowie  Zespołu Szkół Technicznych w Turku uczestniczyli w wycieczce na Podlasie, w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Wycieczkę rozpoczęto od zwiedzania Tykocina, wielokulturowego kresowego miasteczka na pograniczu polsko-litewsko-ruskim, w którym młodzież zwiedziła średniowieczny zamek, żydowską synagogę i barokowy katolicki kościół. W Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego uczniowie podziwiali eksponaty najstarszego w Polsce parku narodowego, który ze względu na bogactwo i szczególne znaczenie przyrodnicze został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W dniach od 18 do 19 października 2022 roku grupa uczniów z klas: 4TI, 4ET i 3TG Zespołu Szkół Technicznych w Turku wraz z opiekunami uczestniczyła w wycieczce do Trójmiasta, w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Zwiedzanie rozpoczęto od Westerplatte – półwyspu, którego obrona we wrześniu 1939 stała się symbolem wybuchu II wojny światowej. Uczniowie obejrzeli Pomnik Obrońców Wybrzeża, zachowane wartownie i koszary oraz Cmentarz Poległych Obrońców Westerplatte. W Gdańsku, jednym z najpiękniejszych miast Polski, młodzież odwiedziła: Złotą Bramę, ulicę Długą z reprezentacyjnymi kamienicami, Dom Uphagena, Długi Targ z fontanną Neptuna, Długie Pobrzeże ze słynnym drewnianym Żurawiem – symbolem Gdańska, a także Kościół Mariacki.

Listopad to szczególny miesiąc w naszej historii, nie tylko z uwagi na obchodzone  corocznie Święto Niepodległości, ale również inne ważne dla narodu polskiego rocznice.  W tym roku obchodzimy m.in. 100 rocznicę istnienia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Mimo wielu przeobrażeń ustrojowych po I wojnie światowej w większości państw europejskich parlament pozostał dwuizbowy. Także w Polsce odrodzonej po przeszło wiekowej niewoli ustanowiono dwuizbowy system parlamentarny.  W II Rzeczypospolitej wprowadziła go konstytucja marcowa z 1921 r., utrzymała też konstytucja kwietniowa z 1935 r. Dwuizbowość była zgodna z polską tradycją. Senat istniał w przedrozbiorowej Rzeczpospolitej oraz w okresie zaborów w Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim.

W dniach od 8 do 10 listopada 2022 roku  44 uczniów  Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. Sylwestra Kaliskiego w Turku uczestniczyło w wycieczce: Zakopane – Kraków, zorganizowanej w ramach projektu „Poznaj Polskę”.

W Zakopanem uczniowie odbyli spacer po Krupówkach i zwiedzili cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Następnie, wraz z przewodnikiem,  rozpoczęli pieszą wędrówkę  Doliną Strążyską, podziwiając malowniczą Polanę Strążyską oraz wodospad u stóp Giewontu – Siklawicę. Kolejnym punktem wędrówki było przejście przez Czerwoną Przełęcz aż do Sarniej Skały na wysokości 1377 m n.p.m. Widoki przy słonecznej pogodzie były przepiękne. Młodzież zeszła Doliną Białego do Zakopanego, przy Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza.

W dniu 18.11.2022 r. uczniowie naszej szkoły: Sandra Polewska oraz Marek Adamski i Szymon Szczeciński wraz z opiekunkami: Katarzyną Sylwestrzak i Barbarą Ressel wzięli udział w warsztatach dla Młodszych Ambasadorów programu EPAS - Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego. Spotkanie odbyło się w Warszawie. Warsztaty prowadził trener Mateusz Konieczny z Biura Parlamentu Europejskiego.

W dniu 15.11.2022 r. w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbył się V Międzyszkolny Konkurs „MASTERCHEF PO NIEMIECKU". W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku, uczniowie Zespołu Szkół w Przykonie oraz uczniowie klasy trzeciej ZST kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Celem konkursu było wzbogacenie niemieckiego słownictwa  dotyczącego kulinariów oraz rozpowszechnienie potraw kuchni naszych sąsiadów.

Chłodne poranki, ciepła herbata, czapka i szalik – nadeszła jesień, a wraz z nią nasz coroczny konkurs fotograficzny „Barwy Jesieni”. Przedmiotem konkursu były fotografie przedstawiające uroki polskiej jesieni, a jego celem  –przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców walorów przyrodniczych naszego kraju.

W dniu 4 listopada odbył sie w naszej  szkole konkurs historyczny "Polska Niepodległa - rok 1918. Walka o kształt państwa i granice". Celem konkursu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości oraz kształtowaniem granic II Rzeczypospolitej a także rozbudzanie postaw patriotycznych i pielęgnowanie pamięci o architektach niepodległości Polski.

W dniach 24-26 października br. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku uczestniczyli w trzydniowej wycieczce w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem podrożowania był Zamek Książ, którego historia odzwierciedla m.in. dzieje arystokratycznej rodziny von Hochberg oraz burzliwy okres II wojny światowej. Młodzież zwiedziła komnaty zamkowe, a także pomieszczenia przebudowane przez nazistów w ramach realizowanego w Książu tajemniczego projektu hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem „Riese”.

Każda pora roku ma w sobie coś wyjątkowego. W tym roku możemy się cieszyć prawdziwą złotą jesienią.  Przestrzeń, która nas otacza działa inspirująco, zachęca do florystycznych  poszukiwań  i  tworzenia ciekawych aranżacji. Wystarczy przygotować ozdobny słoik czy szklany pojemnik,  trochę liści, gałązkę, szyszkę i  już można wyczarować piękne, jesienne dekoracje.Tworzeniem jesiennych dekoracji zajęli się uczniowie ZST w ramach szkolnego konkursu „Jesienne  Kompozycje w Stylu Eko”, który odbył się w naszej szkole 24 października 2022 r.