Aż trzy kraje i trzy stolice europejskie odwiedzili kolejni praktykanci z Zespołu Szkół Technicznych w Turku. Walory krajoznawcze i kulturowe nie były jednak najważniejszym celem wyjazdu informatyków na praktyki do Bratysławy. Priorytetem było zapoznanie się z metodami nauczania zagadnień sieciowych, systemowych oraz grafiki i aplikacji. Miejscem praktyk realizowanych w ramach  projektu POWER była Stredná priemyselná škola elektrotechnická- mieszcząca się w dzielnicy Dubravka. To tutaj oraz w firmie Fablab nasi uczniowie poznawali oprogramowania oraz urządzenia wykorzystywane w IT oraz wykonywali praktyczne zadania pod okiem nauczycieli i instruktorów.

Po owocnej nauce w czasie interesujących zajęć, uczniowie mogli integrować się z rówieśnikami ze Słowacji, którzy w październiku przyjadą na praktyki do Turku. Dlatego tak ważne były wspólne wyprawy do położonego w górach Sanktuarium Maryjnego -Marianka, rozgrywki piłki plażowej, rywalizacja w paintballa, ogniska oraz zwiedzanie centrum naukowego podobnego do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Szczególnie malownicze położenie Bratysławy na wzgórzach nad Dunajem było inspiracją do licznych spacerów i zwiedzania takich miejsc, jak: zamek Devin i zamek w Bratysławie. Z uwagi na bliskość innych stolic udało się młodym informatykom zobaczyć  Budapeszt - z wystawą malarstwa Hieronima Boscha w Muzeum Narodowym oraz cesarski majestatyczny Wiedeń - z miejscem upamiętniającym Victorię Wiedeńską Sobieskiego z 1683r.

Wszyscy nasi praktykanci pozytywnie oceniają zdobyte w Bratysławie umiejętności i kompetencje, w tym także językowe. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło również poznanie kultury naszych południowych sąsiadów oraz możliwość zobaczenia piękna naddunajskich stolic.

Praktyki zostały zrealizowane w ramach projektu systemowego „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego"- pilotowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Jest on  współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Opiekunami grupy byli Daniel Kusz i Rafał Borkowski.