Projekt BULLYINGisNEVERok

BULLYINGisNEVERok - czyli Nękanie nigdy nie jest w porządku - to pierwszy z projektów Erasmus+ realizowanych przez nasza szkołę. Partnerzy projektu to: 

- Istituto di Istruzione Superiore "Enzo Ferrari" - Castellamare di Stabia, Włochy (koordynator)
- IES Las Encinas - Valencinas, Hiszpania
- 6TH Secondary School of Drama - Drama, Grecja
- Zespół Szkół Technicznych - Turek, Polska

Celem projektu jest  przeciwstawienie się rosnącemu zjawisku zastraszania i cyberprzemocy, promowanie ducha równości i współpracy w konfrontacji z różnymi formami przemocy, jak również edukacja uczniów do rozsądnego korzystania z internetu, podkreślając wartość dobrych praktyk i doświadczeń. Projekt realizowany jest na dwóch płaszczyznach - fizycznej (mobilności w poszczególnych krajach) oraz wirtualnej (na platformie eTwinning).

Dla uczestników programu Erasmus+ marzec i maj upłynęły pod znakiem mobilności, które z uwagi na sytuację pandemiczną w Europie przeniosły się do przestrzeni wirtualnej. W marcu grupa projektowa skupiająca uczniów z Polski, Hiszpanii, Grecji i Włoch zawitała do  hiszpańskiej miejscowości Valencina de la Concepción, natomiast w maju wirtualnie zwiedziliśmy włoskie miasto Castellammare Di Stabia. Podczas wspólnych spotkań uczniowie przedstawiali przygotowane wcześniej prezentacje dot. bycia aktywnym i odpowiedzialnym obywatelem, jak zachować się, kiedy jesteśmy świadkami lub ofiarami przemocy ze strony rówieśników, a także jak pandemia COVID-19 wpłynęła na zjawisko cyberprzemocy.

“Bullying is never ok”, czyli “nękanie nigdy nie jest w porządku”, to tytuł kolejnego projektu Erasmus+ realizowanego w Zespole Szkół Technicznych w Turku przy współpracy uczniów i nauczycieli z Włoch, Hiszpanii i Grecji. Celem projektu jest  przeciwstawienie się rosnącemu zjawisku zastraszania i cyberprzemocy, promowanie ducha równości i współpracy w konfrontacji z różnymi formami przemocy, jak również edukacja uczniów do rozsądnego korzystania z internetu, podkreślając wartość dobrych praktyk i doświadczeń.

Grupa Erasmus + delektuje się różnorodnością eksplorowanych zakątków. Mamy okazję podziwiać miejsca, gdzie starożytność przeplata się z nowoczesnością. Od antycznych zabytków kultury, poprzez cuda natury, a skończywszy na nadmorskich, turystycznych miejscowościach. Zwiedzamy i podziwiamy: Wąwóz Petrousa, jaskinia Aggitis, Muzeum Folkloru Prosotsani oraz Kavala. Dzień zakończyliśmy nauką tradycyjnego tańca greckiego.

Erasmus+ ruszył pełną parą. Zjednoczona grecko-polsko-hiszpańsko-włoska grupa rozpoczęła warsztaty w  Gimnazjum nr 6 w Dramie. Uczniowie czynnie uczestniczą w  zajęciach, których tematem przewodnim jest bullying. Dla wszystkich uczestników jest to wspaniała kulturowo-językowa integracja z innymi państwami. Poznajemy również bogatą historię i XIV-wieczne zabytki Dramy.  Poszerzamy nie tylko nasze horyzonty kulturowe, ale i - poprzez kontakt z żywym językiem -  naszą umiejętność porozumiewania się w języku obcym w codziennych sytuacjach.

W dniu 1 marca 2019 roku kolejna grupa uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Turku ruszyła na podbój Europy. Tym razem projekt Erasmus+ #BULLYINGisNEVERok# realizowany jest w Grecji.

W oczekiwaniu na przybycie uczestników z Włoch i Hiszpanii nasza "mocna grupa pod wezwaniem” nie traci czasu. Poznajemy bardzo interesującą historię, drugiego co do wielkości, miasta położonego w północnej części Grecji nad Morzem Egejskim. Saloniki to skarbnica historii, pełna ciekawych zabytków i legend. W czasie dwudniowego pobytu nasi uczniowie zwiedzili najciekawsze miejsca: Łuk Triumfalny Kamara, symbol miasta - Białą Wieżę z XVI wieku, Rotundę pochodzącą z IV wieku oraz elementy fortyfikacji.

Przepiękna  promenada i port morski przywodziły na myśl czas wakacyjnej kanikuły. Mamy nadzieję, że załączone zdjęcia choć na chwile zabiorą Was do tego niepowtarzalnego miejsca. Pozdrawiamy wszystkich ze słonecznej Grecji. Ciąg dalszy kartek z podróży nastąpi…