Projekt Smart Innovation Technology for School

Nie jest tajemnicą, że Rzym to miasto, w którym nie można się nudzić. Wieczne Miasto przez wielu nazywane jest największym muzeum na świecie, przez innych miastem fontann lub kościołów. O tym wszystkim mogli przekonać się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przebywający we wrześniu w Rzymie, w ramach projektu Erasmus+ SIT for School. Po wielomiesięcznym okresie pandemicznym, który wymusił przeniesienie wszystkich działań do sieci, w końcu mogliśmy osobiście poznać naszych partnerów i dokonać podsumowania wspólnych zadań wynikających z ww. projektu.

W dniach 11-13 kwietnia 2022 r. uczestnicy projektu Erasmus+ pt.: “SIT for School” wzięli udział w kolejnej wirtualnej mobilności “I, Robot”. Gospodarzem spotkań była turecka szkoła Istanbul Ticaret Odasi Bilim ve Sanat Merkezi, a tematem przewodnim była robotyka. Pierwszy dzień przybliżył uczniom Turcję i Stambuł, rodzinne miasto naszych partnerów. Sprawdziliśmy naszą wiedzę za pomocą quizu na platformie Kahoot. Ponadto, każdy z zespołów przedstawił filmy i prezentacje na temat wykorzystania robotów w edukacji na poziomie szkolnym i ogólnokrajowym.

W dniach 22-24.02.2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku wzięli udział w drugiej już mobilności zdalnej realizowanej w ramach projektu Erasmus+ (SIT for School: Smart Innovation Technology for School). Tym razem gospodarzem mobilności była grecka szkoła Geniko Lykeio Aigiou z Salonik. Trzydniowe warsztaty były poświęcone szeroko pojętemu bezpieczeństwu cyfrowemu. Mobilność zdalna rozpoczęła się od analizy wewnętrznej polityki poszczególnych szkół wobec bezpieczeństwa cyfrowego w oparciu o prezentacje przygotowane przez uczniów. Następnie pan Aris Louvris, inżynier oprogramowania, podzielił się z uczestnikami projektu swoimi spostrzeżeniami na temat praw i obowiązków użytkowników Internetu.

W dniach 29 listopada - 1 grudnia 2021 r. nasza szkoła była gospodarzem mobilności wirtualnej kolejnego projektu Erasmus+. Dwunastu uczniów z klas II i III technikum logistycznego, informatycznego i mechatronicznego uczestniczyło w spotkaniach online w ramach projektu ”SIT for School: Smart Innovation Technology for School”. Oprócz reprezentacji Polski w projekcie biorą także udział uczniowie z Grecji, Włoch i Turcji. Z uwagi na sytuację pandemiczną, pierwsze spotkanie odbyło się online. W ciągu trzech dni młodzież prezentowała nowoczesne technologie wykorzystywane w poszczególnych krajach, dyskutowała o ich wadach i zaletach w edukacji oraz o wadach i zaletach nauczania zdalnego.

SIT for School: Smart Innovation Technology for School - Technologia SMART dla szkół - to kolejny z projektów Erasmus+ realizowanych przez nasza szkołę. Partnerzy projektu to:

- T.I.S. "Biagio Pascal" - Rzym, Włochy
- Istanbul Ticaret Odasi Bilim ve Sanat Merkezi - Stambuł, Turcja
- 1o Geniko Lykeio Aigiou - Saloniki, Grecja
- Zespół Szkół Technicznych w Turku

Celem projektu jest  rozwijanie zdolności technicznych oraz kompetencji miękkich w świetle nowoczesnych technologii wykorzystywanych w cyfrowej edukacji na poziomie europejskim i światowym. Projekt realizowany jest na dwóch płaszczyznach - fizycznej (mobilności w poszczególnych krajach) oraz wirtualnej (na platformie eTwinning).

Projekt zakłada realizację następujących zadań:
- podniesienie umiejętności cyfrowych uczniów poprzez wymianę międzynarodową,
- stworzenie cyfrowego środowiska edukacyjnego,
- podniesienie umiejętności przekrojowych i znajomości języka angielskiego,
- stworzenie sieci wiedzy na poziomie lokalnym i europejskim, która będzie wspierać uczniów w rozwijaniu i wzmacnianiu ich umiejętności cyfrowych.

Projekt obejmuje łącznie 128 uczestników z Włoch, Grecji, Turcji i Polski.

27 maja 2021 r. grupa naszych uczniów zaangażowana w projekt SIT for School (Smart Innovation Technology for School) wzięła udział w wirtualnym spotkaniu krajów partnerskich inicjującym współpracę w ramach kolejnego projektu Erasmus+. Projekt ten powstał z myślą o dostosowaniu współczesnej edukacji do ciągłego postępu technologicznego na poziomie europejskim i światowym.