Polish English German

Noc Naukowa w ZST

25 października 2018 r. w Zespole Szkół Technicznych miało miejsce  innowacyjne wydarzenie pt.: Noc Naukowa. Grupa uczniów należąca do Koła Naukowego spędziła noc w szkole min. zgłębiając tajniki astronomii. Harmonogram nietypowych zajęć lekcyjnych obejmował wiele atrakcji, aby udowodnić, że nauka to przyjemność i dobra zabawa. Od godziny 17.00 w pracowni gastronomicznej młodzież przygotowywała  kruche ciasteczka i rogaliki nadziewane powidłami oraz nutellą. Pod czujnym okiem pani Marzeny Maćków uczniowie uczyli się również wyrabiać kolorowy lukier i artystycznie zdobić wypieki.

Kolejną atrakcją były zajęcia sportowe na sali gimnastycznej. Grupa uczennic reprezentująca szkołę w siatkówce zaprezentowała swoje umiejętności. Po wyczynach sportowych młodzi naukowcy posilili się pizzą współsponsorowaną przez Pizzerię K2, sałatkami i domowymi wypiekami.  

Z utęsknieniem wszyscy czekali na ciekawostki geograficzne, a szczególnie na astronomiczne obserwacje nieba. Przeszkodą do obserwacji był stratocumulus. Nie marnując czasu pracowano nad modelem ruchów Ziemi i Księżyca względem Słońca, czyli tellurium.  Jednak około godziny 01.08 dnia 26 października zachmurzenie osiągnęło wartość  6/8 i dzięki temu mogliśmy podziwiać księżyc. Za pomocą lornetki astronomicznej 15x70 dokładnie przyjrzeliśmy się Oceanowi Burz i charakterystycznym kraterom naturalnego satelity Ziemi.

Mimo zmęczenia nikomu nie chciało się spać, dlatego w doskonałych humorach młodzież obejrzała ciekawy film oraz skecze kabaretów.

 Nad młodzieżą sprawowały opiekę:  Urszula Mokrowiecka, Anna Jakomulska i Monika Kukulska.

Współpraca