Śniadanie uchodzi za najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który zapewnia organizmowi cenne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Chcąc zachęcić wszystkich do spożywania śniadań, 26 kwietnia zorganizowano w naszej szkole Konkurs na Zdrowe Śniadanie. W kulinarne przedsięwzięcie zaangażowani byli uczniowie klas o profilu gastronomicznym kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych (1TZ, 2HZ, 3HZ, 4HZ ). Pierwszym etapem konkursu, w którym wzięło udział pięć dwuosobowych zespołów, był quiz z zakresu zasad żywienia, a kolejnym – przygotowanie zdrowych śniadań w dwóch wersjach: wytrawnej i słodkiej.

Młodzi adepci sztuki kulinarnej zaskoczyli wszystkich swoją kreatywnością, przygotowując: szakszukę, omlet cesarski z warzywami, jaja zapiekane z papryką i szpinakiem, bułeczki z kurczakiem i mozzarellą, placuszki jogurtowe z truskawkami, pancake, syrniczki z musem jagodowym, pudding chia z malinami oraz smoothie owocowe. Potrawy były oceniane pod względem walorów smakowych i zapachowych, pomysłowości oraz dekoracji.

Jury w składzie: p. dyrektor Aneta Kurzawa, p. Marzena Maćków, p. Ilona Wieczorek, p. Karolina Łajdecka,  po burzliwych naradach wyłoniło zwycięzców:
– I miejsce – Mateusz Janiak i Igor Kaczmarek (z klasy 2 HZ),
– II miejsce – Zuzanna Jurkiewicz i Weronika Nowak (z klasy 3HZ),
– III miejsce – Olga Kropidłowska i Emilia Lament (z klasy 1 TZ).

 

Celem konkursu było propagowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, a także rozwijanie zainteresowań związanych ze sztuką kulinarną.

Konkurs, przygotowany pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów gastronomicznych, zakończył się degustacją przygotowanych śniadań.