W dniach 14-22 marca 2024 roku, w ZST królowała niepodzielnie matematyka. Obchody Święta Matematyki - królowej nauk, zainaugurował Dzień Liczby π, podczas którego przeprowadzono trzy konkursy drużynowe w następujących kategoriach:  dla klas pierwszych „3-1-4- wyzwanie”, dla klas drugich oraz trzecich „Z matematyką za pan brat”. Celem konkursowych zmagań  było zachęcanie i motywowanie uczniów do nauki matematyki, która ucząc abstrakcyjnego i logicznego myślenia, wszechstronnie rozwija umysł. W drugim dniu obchodów poszukiwaliśmy „Mistrza Sudoku” – konkurs ten tradycyjnie cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Spośród ponad stu uczestników wyłoniono 14 finalistów, a z nich troje zwycięzców. Mistrzynią została uczennica klasy 3LF - Adrianna Sylwestrzak, II miejsce zajęła Daria Sacała z klasy 1TG, III miejsce - Martyna Grzelak z klasy 3AR.

Kolejny dzień był niespodzianką, oprócz matematycznych zadań, przyniósł także coś słodkiego - „Doskonałe ciasto – przybliżamy liczbę π, czyli konkurs matematyczno-kulinarny dla klas żywieniowych. Jego celem było udowodnienie, że matematyka nie musi być trudna i nudna, może również bawić i ciekawić. Tego dnia podsumowano zmagania uczniów w przeprowadzonych  konkursach, wyłoniono  zwycięzców i wręczono nagrody.

Klasyfikacja jest następująca:

*   w konkursie „3-1-4 - wyzwanie”:

- I miejsce - klasa 1TM,

- II miejsce - klasa 1TG,

- III miejsce - klasa 1TA,

       * w konkursie ,, Z matematyką za pan brat” dla klas drugich:

- I miejsce - klasa 2TM,

- II miejsce - klasa 2TL,

- III miejsce - klasa 2AR,

* w konkursie „Z matematyką za pan brat” dla klas trzecich:

- I miejsce- klasa 3AR,

- II miejsce- klasa 3TI,

- III miejsce- klasa 3CM,

* w konkursie „Doskonałe ciasto – przybliżamy liczbę ” :

- I miejsce -  uczniowie klasy 3HZ- Julia Wojdyńska i Gabriela Dobrosińska,

- II miejsce - uczniowie klasy 3HZ - Zuzanna Jurkiewicz i Weronika Nowak,

- III miejsce - ex aequo-  klasa2HZ - Wiktoria Pańczyk i Sylwia Kramarz oraz z tej samej klasy -

Patryk Mielczarek i Gracjan Gawron, a także klasa 4HZ - Jakub Bartosik i Wiktor Szymański.

19 marca był  kolejnym dniem popularyzowania matematyki i zabaw z liczbą , tym razem w klasach BSiS. W dniu 20.03.2024 r.  uczeń klasy 5TMp- Eryk Pawlak, brał udział  w finale Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego im. prof. Sylwestra Kaliskiego w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Pierwszego dnia wiosny w ZST w Turku, jak w wielu innych szkołach, odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur, ale na wyniki tego konkursu nasi uczniowie będą musieli poczekać. Obchody Święta Matematyki w naszej szkole zakończył konkurs dla klas II BSiS - „Matematyka w życiu codziennym”.

To był owocny czas  matematycznych wyzwań. Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację przedsięwzięcia. Do zobaczenia za rok, bo matematyka nie jest ani nudna, ani trudna…

Organizatorami obchodów Święta Matematyki w ZST byli nauczyciele matematyki, w części kulinarnej wspierani przez nauczycieli przedmiotów gastronomicznych.