W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, młodzież klas pierwszych i drugich Zespołu Szkół Technicznych w Turku uczestniczyła w dwóch  lekcjach online. Dzięki pierwszej, która odbyła się 15 marca, uczniowie klas: 1TG, 2TG, 1TT dowiedzieli się  co robić, aby zachować kontrolę nad technologią. Nie była to kolejna stereotypowa lekcja o  Internecie, który jest szkodliwy i młodzi ludzie nie powinni z niego korzystać. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego media społecznościowe tak skutecznie przyciągają i co sprawia, że nasza uwaga jest dla dostawców usług internetowych najcenniejszą walutą.

Wyjaśniono także, czym jest pętla dopaminowa, jak radzić sobie z siłą jej oddziaływania i wskazano, jak dbać o cyfrową higienę.  Wszystkie te niezbędne informacje znalazły się na filmie  dokumentalnym ,,Dopamina”, przygotowanym przez fundację - Dajemy Dzieciom Siłę. Na kolejnych zajęciach, które odbyły się  18 marca, uczniowie klasy 1TS dowiedzieli się, czym jest dezinformacja i czemu jest tak groźna. Zwrócono uwagę,  że aplikacje TikTok i Instagram mają również pozytywne strony. Młodzież dowiedziała się także, jak bronić się przed szkodliwymi treściami w sieci. Uczestnicy poznali techniki  dezinformacji, takie jak: deepfake oraz dowód anegdotyczny.

Lekcje w ramach DBI, mają na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu młodzieży do zasobów internetowych. Przybliżają również problematykę bezpieczeństwa online oraz promują pozytywne wykorzystywanie Internetu.

 Organizatorkami przedsięwzięcia były: R. Jesiołowska i Beata Moszczyńska.