W dniu 26 stycznia 2024 roku uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku  wzięli udział w wycieczce do Łodzi. Jej celem była wizyta młodzieży na Uniwersytecie Łódzkim. Na wydziale ekonomiczno- socjologicznym uczestnicy mieli okazję posłuchać ciekawego wykładu ,, Mowa nienawiści i hejting- skąd się biorą i jak na nie reagować’’. Mowa nienawiści oraz internetowy hejting stały się znakiem naszych czasów, są coraz częściej obecne w polityce, mediach i komunikacji codziennej. Według badań społecznych 40 proc. nastolatków w Polsce przynajmniej raz w życiu było obiektem hejtingu.

Uczestnicy warsztatów nauczyli się rozróżniać odmiany hejtingu i mowy nienawiści oraz poznali społeczne i psychologiczne przyczyny tych zjawisk. Druga część zajęć poświęcona była ćwiczeniom konstruktywnego reagowania na tego rodzaju zagrożenia oraz omówieniu obywatelskich i prawnych środków przeciwdziałania tym problemom społecznym.

Młodzież wysłuchała także wykładu ,,Ideał kobiecego piękna- pułapki dążenia do doskonałości”. Wszyscy uczestnicy zajęć zastanawiali się nad ideałem kobiecego piękna. Prześledzili kanony piękna, które królowały w kolejnych epokach, zobaczyli, jak z pomocą matematyki zbudować model twarzy idealnej w odniesieniu do klasycznych proporcji, a także sprawdzili wymiary idealnego ciała. Po wykładzie uczestnicy dyskutowali o potencjalnych zagrożeniach, które pojawią się w drodze do doskonałości.

Następnie młodzież odwiedziła centrum gier laserowych, znajdujące się na terenie łódzkiej Manufaktury. Rozgrywka na arenie była doskonałą zabawą ruchową, w której liczył się spryt, inteligencja i analiza ciągle zmieniającej się sytuacji. Uczestnicy wyposażeni w broń laserową i specjalne kamizelki rywalizowali ze sobą zespołowo o miano lidera.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w  Centrum Nauki – Experymentarium. Jest to ośrodek typu Discovery Center, w którym można się przekonać, że nauka nie ma tajemnic. Dzięki interaktywnemu charakterowi wystawy uczniowie mieli okazję rozwikłać najbardziej skomplikowane zagadnienia nauki. A to wszystko w połączeniu z ogromną dawką zabawy. Wspólnie  spędzony tego dnia czas przyczynił się do jeszcze większej integracji młodzieży.

Opiekunami wycieczki były panie : Agata Jeż, Małgorzata Pietrzak, Anita Herman-Szulc oraz Anna Jakomulska.