W myśl zasady „for a better climate” w listopadzie 2023 r. uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych technikum przystąpili do realizacji projektu „ Dom ekologiczny”, w ramach którego zapoznali się z zasadami budownictwa ekologicznego i zgodnie z nimi wykonali makietę domu pokazowego. Dom ekologiczny to wyposażony w energooszczędne technologie budynek, powstały z myślą o środowisku, w którym wykorzystano naturalne, nietoksyczne materiały. Ekologiczne domy korzystają głównie z odnawialnych źródeł energii (słońca, energii geotermalnej), są specjalnie zaprojektowane i wyposażone w instalacje i urządzenia, które pomagają oszczędzać energię, wodę i ciepło.

Należy rezygnować z materiałów energochłonnych, których wytworzenie wiązało się z powstaniem szkodliwych odpadów lub wysoką emisją pyłów i gazów cieplarnianych. Podobnymi zasadami należy kierować się przy wyborze materiałów do aranżacji wnętrz. Aby ograniczyć zanieczyszczenia środowiska wynikające z transportu materiały budowlane najlepiej pozyskiwać z pobliskich zakładów. Dobrym rozwiązaniem jest także używanie materiałów z recyklingu. W zielonych budynkach wykorzystuje się następujące urządzenia i technologie: pompę ciepła, panele fotowoltaiczne, system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zbiornik na deszczówkę, przydomową oczyszczalnie ścieków, rekuperator do wody, kocioł na biomasę, studnię głębinową, ogród na dachu, kompostownik.

 Materiały wykorzystywane do ocieplania ścian w ekologicznym budownictwie charakteryzują się niską zdolnością przewodzenia ciepła,  wysokim stopniem przewodzenia wilgoci oraz dobrą ochroną przed hałasem. Ekologiczny budynek musi być otoczony zielenią, nie może być sztucznym tworem
na zabetonowanym placu. Musi wpisywać się też w naturalny krajobraz. Zaletą mieszkania w domu ekologicznym jest realny wkład w ochronę przyrody. Dzięki zielonym rozwiązaniom mieszkaniowym zmniejsza się emisja szkodliwych gazów cieplarnianych, a do otoczenia trafia mniej odpadów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu i zapraszamy do uczestniczenia w następnych projektach w stylu ,,eko"

Opiekunami projektu byli nauczyciele: Małgorzata Szymańska, Zbigniew Szymański, Mariusz Kominiarczyk