Od kilku lat – 19 kwietnia – w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Jest to projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Ten desperacki zryw jest na świecie symbolem walki o godność i honor, jednak w Polsce wciąż pozostaje mało znany. Akcją „Żonkile” chcemy sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów i jednym z elementów kształtujących naszą tożsamość.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania
w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

Do akcji „Żonkile” włączyło się w tym roku wiele organizacji społecznych, samorządów, uczelni i szkół w całej Polsce, w tym również nasza szkoła. Wielu nauczycieli i uczniów otrzymało dziś papierowego żonkila – symbol walki i poświęcenia.

Uczniowie ZST mieli również okazję obejrzeć dwa filmy. Pierwszy, zatytułowany ”Nie było żadnej nadziei”, opowiada historię Żydów w Warszawie przed II wojną światową i podczas niej, w szczególności w okresie Powstania w Getcie.

Drugi z filmów jest poruszającą animacją stworzoną na podstawie reportażu Hanny Krall  „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

Organizatorami akcji „Żonkile” w Zespole Szkół Technicznych w Turku byli: Barbara Ressel, Monika Stefanowska, Małgorzata Robak-Pabiańska, Anna Stefanowska oraz samorząd uczniowski wraz z opiekunami.