Nie jest tajemnicą, że Rzym to miasto, w którym nie można się nudzić. Wieczne Miasto przez wielu nazywane jest największym muzeum na świecie, przez innych miastem fontann lub kościołów. O tym wszystkim mogli przekonać się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przebywający we wrześniu w Rzymie, w ramach projektu Erasmus+ SIT for School. Po wielomiesięcznym okresie pandemicznym, który wymusił przeniesienie wszystkich działań do sieci, w końcu mogliśmy osobiście poznać naszych partnerów i dokonać podsumowania wspólnych zadań wynikających z ww. projektu.

Codzienne spotkania z uczniami i nauczycielami upływały pod znakiem wzajemnej integracji, poznawania włoskiej kultury oraz wymiany doświadczeń. Spacerując urokliwymi ulicami miasta, poznawaliśmy historię jego najważniejszych symboli – Koloseum, Forum Romanum i Palatynu czy Panteonu. Dzięki gościnności gospodarzy odwiedziliśmy oddalone o 30 km od Rzymu renesansowe miasteczko Tivoli, w którym znajduje się perła architektury –  XVI-wieczna Villa d’Este, a także ruiny antycznego kompleksu Villa Adriana.

Rzym to również miasto, w którym tradycja miesza się z nowoczesnością. Zwiedziliśmy słynny amfiteatr – Auditorium Parco Della Musica oraz znajdujące się w historycznym centrum miasta Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku MAXXI projektu brytyjskiej architekt Zaha Hadid.

Będąc w Rzymie, nie sposób pominąć wizyty w najmniejszym państwie świata –  Watykanie. W niedzielę uczestniczyliśmy w modlitwie Anioł Pański na Placu Świętego Piotra, zwiedziliśmy Muzea i Ogrody Watykańskie oraz Bazylikę. W środę natomiast wysłuchaliśmy katechezy Papieża Franciszka podczas audiencji generalnej.

Ostatni dzień spędziliśmy w szkole włoskich partnerów. Podczas festiwalu Pascal-calls-Europe uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych prowadzonych przez grupę Teatro Le Sedie, warsztatach plastycznych pod hasłem „Rzeźby z podróży” oraz koncercie młodych artystów ze stowarzyszenia Fuori dal Gra Cultural Association.

Podczas kończącej projekt konferencji prasowej, w której wzięli udział również przedstawiciele lokalnych instytucji edukacyjnych, podzieliliśmy się swoimi refleksjami na temat projektu i jego wpływu na nasz rozwój osobisty, społeczny, kulturowy i językowy.

Wszyscy zgodnie potwierdzają: Erasmus+ zmienia życie i otwiera umysły!