“Kobiety górą”- takim stwierdzeniem pani Wioletty Adamiak - dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Turku- rozpoczęła się uroczystość wręczania nagród laureatom Powiatowej Olimpiady Informatycznej. W dniu 11 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbyła się kolejna Powiatowa Olimpiada Informatyczna, która wpisała się już na stałe do kalendarza przedmiotowej rywalizacji młodzieży ze szkół podstawowych w regionie.

Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych z powiatu tureckiego i sąsiednich terenów. Olimpiadę poprzedziły eliminacje przeprowadzone online w szkołach 23 marca w formie elektronicznej na platformie cyfrowej Microsoft Forms Office. Przystąpiło do nich 85 osób, a do kolejnego etapu olimpiady zakwalifikowały się 24 osoby. Właśnie one w dniu 11 kwietnia 2022 roku w pracowniach komputerowych Zespołu Szkół Technicznych rozwiązywały test konkursowy. Składał się on z 30 pytań o tematyce ściśle informatycznej na poziomie szkoły podstawowej. W tym roku dominowały zagadnienia z programowania oraz historii komputerów. Rywalizacja między uczestnikami była duża, ponieważ było o co walczyć. Jak co roku, wielu sponsorów ufundowało bardzo cenne nagrody. Były to między innymi: smartwatch, dyski przenośne SSD i HDD, słuchawki bezprzewodowe (podarowane przez firmę programistyczną InfoBase), nagrody książkowe (wydawnictwo Helion), słuchawki bezprzewodowe oraz pamięć przenośna ( Starostwo Powiatowe w Turku), gadżety biurowe (Librus).

Zaszczytne  I miejsce zdobyła uczennica z Kaczek Średnich - Sandra S., II miejsce - Jeremi Ś. ( uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku), III miejsce Julia K. (uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku). Dodatkowo wyróżniono 3 osoby ze szkół w Turku i Brudzewie. Wszyscy otrzymali dodatkowy upominek i zaproszenie na ,,Drzwi Otwarte w ZST”, które odbędą się 26 kwietnia.

“Kobiety są dokładniejsze w kodzie”- stwierdził Waldemar Werbiński - właściciel firmy InfoBase, wręczając główną nagrodę. Być może właśnie ta młodzież już w nowym roku szkolnym  rozpocznie naukę w klasie o kierunku technik informatyk, a w przyszłości będzie kodować.  
Serdecznie gratulujemy sukcesu i już teraz zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach olimpiady. Składamy serdeczne podziękowania sponsorom za ufundowanie nagród oraz opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu. Organizatorami olimpiady byli nauczyciele informatyki w ZST w Turku: Andrzej Adamiak, Mariusz Kominiarczyk, Marcin Kasprzak, Paweł Piętka, Anna Stefanowska.