28 września w Zespole Szkół Technicznych w Turku zorganizowano spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy. Ten cudownie aromatyczny napój o wyjątkowych właściwościach uzyskiwany jest z palonych pestek wiecznie zielonych krzewów kawowców. Dziś bez kawy trudno już wyobrazić sobie nasze codzienne życie. To nie tylko sposób na poranne rozbudzenie, ale także chwilę popołudniowego relaksu. W trakcie spotkania zaproszeni goście: Starosta Turecki p. Dariusz Kałużny, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczniowie, mieli okazję zapoznać się rodzajami kawy, a także jej właściwościami, sposobami przygotowania i podawania.

Po krótkiej prelekcji przyszedł czas na konkurs dla uczniów klas gastronomicznych. W rywalizacji wzięły udział trzy dwuosobowe zespoły. Pierwszym etapem konkursu był quiz o kawie, a kolejnym – przygotowanie kawy mrożonej i gorącej. Zadaniem uczniów było przyrządzenie kawy frappe, kawy po wiedeńsku, kawy pięciu przemian, kawy orientalnej oraz kawy na bazie białej czekolady. Ocenie podlegał smak, aromat oraz estetyka podania kawy.

Jury w składzie: p. Aneta Kurzawa, p. Ilona Wieczorek oraz uczennica klasy 4FZ Weronika Bzdak, po burzliwych naradach wyłoniło zwycięzców:

– I miejsce przyznano Kacprowi Bystrzyckiemu i Mikołajowi Kotońskiemu (z klasy 3LZ),

– II miejsce – Gabrieli Kalinowskiej i Dawidowi Jaszczurze (z klasy 4FZ),

– III miejsce – Idze Bogulskiej i Karolinie Sobczak (z klasy 3HZp).

Po wręczeniu nagród odbyła się degustacja aromatycznej kawy oraz deserów przygotowanych przez młodych adeptów sztuki kulinarnej. Zaproszeni goście mieli okazję spróbować tiramisu, kawowej chmurki, czekoladowej tęczy z owocami, brownie oraz kruchych ciasteczek.

Duże wrażenie na uczestnikach spotkania zrobił tort czekoladowy przygotowany przez uczennicę Annę Misiak, który uwodził doskonałym połączeniem różnych smaków. Bazą tortu był delikatny biszkopt nasączony mocną kawą, przełożony kremem na bazie mascarpone i konfiturą z czarnej porzeczki, a obłożony ganache czekoladowym.  Całość zdobiła bogata dekoracja czekoladowa.

Spotkanie przygotowała młodzież klas gastronomicznych pod kierunkiem nauczycieli: Marzeny Maćków, Ilony Wieczorek i  Karoliny Łajdeckiej.