W dniach od 1 do 21 grudnia 2020 roku Zespół Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Żychlinie zorganizował I Ogólnopolski Konkurs Artystyczny Dekorowania Pierników” Dekor – Piernik – Art.” w  formie on-line. Do konkursu zostało zgłoszonych 65 kolorowych, piernikowych dział sztuki z całej Polski, w tym miedzy innymi znalazły się trzy pierniki uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Turku z  klasy 2 LZ ( Weronika Dębowska, Julia Gralińska) i klasy 3FZ (Anna Misiak), które zostały zgłoszone przez nauczyciela przedmiotów gastronomicznych Marzenę Maćków.

Celem konkursu było podtrzymanie tradycji bożonarodzeniowych, a także rozwój ucznia i poszerzenie wiedzy oraz umiejętności zawodowych, a tematem przewodnim była „Misja Świętego Mikołaja”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu własnoręcznie wypieczonego piernika o wymiarach 30 cm x 30cm, którego trzeba było ozdobić używając lukru, natomiast zabronione było używanie gotowych elementów dekoracyjnych.

Nadesłane prace były oceniane przez profesjonalne jury, składające się z wybitnych cukierników: Anny Dziedzic, Agaty Kubackiej, Daniela Bauera, Igi Sarzyńskiej i Pawła Mieszały. Oceniali głównie w pracach oryginalność, pomysłowość, wygląd i estetykę wykonania oraz zastosowanie sztuki lukrowania.

27 grudnia zostały ogłoszone wyniki w pierwszym ogólnopolskim konkursie zdobienia pierników i tak na podium zajmując:

 III miejsce znalazła się uczennica z Zespołu Szkół Technicznych w Turku Anna Misiak, która w konkursie wykonała pracę „Obrazek Świętego Mikołaja”. Została nagrodzona przez jury otrzymując: kurs „ Nie tylko świąteczna piernikowa deseczka” od Słodki Decor Beata Młynarczak, od Mistrza Branży trzy najnowsze numery czasopisma, szablony i foremki od Szablony Kulinarne, szablony i bon promocyjny od sklepu KOKINO, szpikulec, zestaw barwików od FOOD COLOURS oraz zestaw gadżetów od Callebaut.

Jest to bardzo duży sukces, tym bardziej że wszystkie prace były na wysokim poziomie.

Dziękujemy organizatorom, sponsorom i jury za docenienie pracy oraz talentu naszej uczennicy a pozostałym uczestnikom gratulujemy wytrwałości oraz dalszej pasji i rozwijaniu swoich umiejętności z cukiernictwie.