24 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Śniadania, który organizowany jest pod hasłem „Znajdź czas na śniadanie”. Warto rozpocząć dzień od śniadania, dostarczając w ten sposób energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zgodnie z zasadami zdrowego żywienia Instytutu Żywności i Żywienia śniadanie powinno składać się z:

- dużej ilości warzyw i owoców, będących źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego i antyoksydantów,

- pełnoziarnistych produktów zbożowych: pieczywa razowego, płatków owsianych, otrębów, kasz, bogatych w węglowodany złożone i błonnik pokarmowy,

- produktów białkowych: nabiału (np. mleka, jogurtu, kefiru, maślanki, sera żółtego, twarogu), wędlin z dobrym składem, past z roślin strączkowych, jaj,

- orzechów, pestek dyni, słonecznika czy siemienia lnianego, dostarczających tłuszcze korzystne dla pracy układu nerwowego.

Według licznych badań spożywanie śniadań poprawia koncentrację, zapamiętywanie oraz zdolność uczenia się. Uczniowie, którzy nie jedzą śniadania, częściej skarżą się na bóle głowy, złe samopoczucie, rozdrażnienie i konflikty z rówieśnikami, a także mają gorsze wyniki w nauce. Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści wynikające ze spożywania śniadań, szczególnie te dotyczące wpływu na pracę naszego mózgu, można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że właściwie skomponowane śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia  i nie powinno być pomijane.


W związku z powyższym, chcąc zachęcić wszystkich do spożywania śniadań, uczennice: Anna Misiak (kl. 3 FZ) oraz Weronika Dębowska (kl. 2 LZ) przygotowały - pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów gastronomicznych - elektroniczną książkę: „10 zdrowych i smacznych śniadań”. Znajdziecie w niej przepisy na: owsiankę, omlet, szakszukę, pastę z fasoli itp.

Koniecznie wypróbujcie i dajcie znać, czy smakowało.