W związku ze zbliżającym się okresem Świąt Wielkanocnych, w Zespole Szkół Technicznych w Turku - w dniach od 15 do 22 marca 2021 roku - zorganizowano konkurs online „Słodkie Wielkanocne Inspiracje”, w którym uczestniczyli uczniowie klas o profilu gastronomicznym. W rywalizacji kulinarnej wzięło udział 8 uczniów z różnych klas (1HZ, 2HZp, 3FZ), którzy zaprezentowali swoje cukiernicze umiejętności, przygotowując specjały kojarzone ze Świętami Wielkanocnymi. Tak więc pojawiły się przepyszne babki, mazurki oraz serniki.

Dodatkowym wyzwaniem dla młodzieży było rozwiązanie quizu (również w formie online), poświęconego tematyce tradycji i zwyczajów wielkanocnych. I w tym zakresie uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą.

Celem konkursu było nie tylko kultywowanie tradycji, ale  także rozwijanie zainteresowań związanych z przygotowaniem kreatywnych ciast wielkanocnych. Najważniejsze w kuchni jest przecież łączenie tradycji z nowatorskimi rozwiązaniami.

Słodkie wyroby były oceniane pod względem oryginalności, pomysłowości, dekoracji oraz aranżacji na stole wielkanocnym.

Zwycięzcami konkursu zostali :

- Anna Misiak i jej sernik ( I miejsce- klasa 3FZ),

- Iga Bogulska i jej sernik ( II miejsce - klasa 2HZp),

- Florian Bocian i jego mazurek ( III miejsce- klasa 1HZ).

Zostało również przyznane wyróżnienie za babkę przygotowaną przez uczennicę klasy 1HZ Karolinę Pyżyńską.

Przysłowiową wisienką na torcie i prawdziwym zwieńczeniem konkursu wielkanocnego było przygotowanie przez uczennice z klasy 3FZ - Annę Misiak i Laurę Szmagaj (w ramach praktyki zawodowej w ZST) - słodkiego wielkanocnego stołu, na którym zostały zaprezentowane : sernik  migdałowy, babki, mazurki, tartaletki z owocowym musem, deserki oraz piękne wielkanocne ciasteczka.

Konkurs wielkanocny został przygotowany przez nauczycieli przedmiotów gastronomicznych.