W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, w dniu 14 marca 2024 roku w Zespole Szkół Technicznych w Turku, zostało zorganizowane spotkanie poświęcone tradycjom  i zwyczajom wielkanocnym. Odbył się także Szkolny Konkurs na Najładniejszy Stół Wielkanocny i Najsmaczniejsze Ciasto Wielkanocne. Obie imprezy na stałe wpisały się już w kalendarz uroczystości szkolnych. W kulinarne współzawodnictwo zaangażowali się uczniowie klas o profilu gastronomicznym-  kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych (1TZ, 2HZ, 4HZ) oraz w zawodzie kucharz( 1k, 2k, 3kw).

Dekoracje stołów przygotowane przez uczniów były niezwykle oryginalne, każda miała inny charakter, ale we wszystkich można było zauważyć elementy nawiązujące do polskiej tradycji: koszyczki wielkanocne, gałązki bukszpanu, rzeżuchę, zajączki, baranki, a także owoce. Nie zabrakło także elementów dekoracyjnych wykonanych własnoręcznie przez uczestników: kolorowych pisanek, babeczek, czy kompozycji kwiatowych. Z roku na rok uczniowie coraz bardziej zaskakują pomysłami i wspaniałymi aranżacjami. W ocenie stołów brano głównie pod uwagę estetykę wykonania, kreatywność uczniów oraz zachowanie tradycji wielkanocnej. Po niezwykle burzliwych obradach jury w składzie: p. dyrektor - Aneta Kurzawa, kierownik kształcenia praktycznego - p. Daniel Kusz oraz  panie : Marzena Maćków, Ilona Wieczorek, Jolanta Idzior, Anna Jakomulska, Ewelina Ignasiak, wyłoniło zwycięzców Konkursu na Najładniejszy Stół Wielkanocny.

Zostali nimi w tym roku:
Wiktoria Pańczyk, Gracjan Gawron, Kamil Kurzawa  (klasa 2HZ) – I miejsce,
Weronika Jafra, Emilia Lament, Martyna Maciejewska, Wiktoria Terpiłowska (klasa1TZ) – II miejsce,
Aleksandra Nowakowska, Ewa Nowakowska, Aleksandra Koperska, Wiktoria Koralewska (klasa 1k) – III miejsce.

W  Konkursie na Najsmaczniejsze Ciasto Wielkanocne uczniowie przygotowali pięknie udekorowane mazurki, serniki oraz babki piaskowe. Komisja, biorąc pod uwagę walory smakowe  i dekorację wypieków, zdecydowała  przyznać:

I miejsce – Michałowi Grzelewskiemu (klasa 2HZ),
II miejsce – Oldze Kropidłowskiej (klasa 1 TZ),
III miejsce – Florianowi Bocianowi (klasa 4 HZ).


Celem konkursów było przybliżenie uczniom tradycji Świąt Wielkanocnych, a także rozwijanie zainteresowań związanych ze sztuką nakrywania stołu. Z pewnością pomysły uczniowskie staną się inspiracją dla wielu oglądających, którzy wykorzystają  je, przygotowując świąteczne stoły we własnym domu.
Spotkanie zorganizowane zostało przez nauczycieli przedmiotów gastronomicznych i zakończyło się degustacją przygotowanych ciast.