Współpraca zagraniczna
Szkoły partnerskie

Postrach dla trucicieli powietrza powstał w ZST
Uczniowie ZST skonstruowali urządzenie do pomiaru zanieczyszczenia powietrza PM2,5 i PM10, jak można wyczytać na stronach poświęconych zanieczyszczeniom: „PM2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu.
ERASMUS: Bullying is never ok
“Bullying is never ok”, czyli “nękanie nigdy nie jest w porządku”, to tytuł kolejnego projektu Erasmus+ realizowanego w Zespole Szkół Technicznych w Turku przy współpracy uczniów i nauczycieli z Włoch, Hiszpanii i Grecji. Celem projektu jest przeciwstawienie się rosnącemu zjawisku zastraszania i cyberprzemocy, promowanie ducha równości i współpracy w konfrontacji z różnymi formami przemocy, jak również edukacja uczniów do rozsądnego korzystania z internetu, podkreślając wartość dobrych praktyk i doświadczeń.
Warsztaty gastronomiczne dla uczniów z Włoch, Rumunii, Turcji, Grecji i Hiszpanii
W dniu 27 września - w ramach projektu „ECO- DRONE” realizowanego we współpracy z uczniami z Włoch, Turcji i Rumunii- odbyły się w Zespole Szkół Technicznych w Turku wyjątkowe warsztaty gastronomiczne. Pod okiem nauczycieli przedmiotów gastronomicznych (Marzeny Maćków, Ilony Wieczorek i Karoliny Łajdeckiej) uczestnicy przygotowali potrawy kuchni polskiej. Adepci sztuki kulinarnej z klas o profilu gastronomicznym zaprezentowali sposób przygotowywania tradycyjnych pierogów z różnymi nadzieniami ( kapusta z grzybami, szpinak z jajkiem, kasza gryczana z serem białym). Tę typową polską potrawę poprzedziła zupa krem z jarzyn. Uczniowie z zagranicy mogli poznać tajniki polskiej kuchni oraz tradycyjne receptury.
Współpraca zagraniczna
Uczniowie ZST z PO WER-em w przyszłość
Kluczowe kompetencje zdobywane podczas praktyk zagranicznych, przepływ wiedzy oraz możliwość upowszechniania rezultatów mobilności uzasadniają entuzjazm uczniów Zespołu Szkół Technicznych im gen. prof. Sylwestra Kaliskiego w Turku, którzy po raz kolejny poznają zakłady pracy, kulturę i zabytki naszego zachodniego sąsiada.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji potwierdziła, iż wniosek szkoły został zatwierdzony do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER 2014-2020). Udział Zespołu Szkół Technicznych w projekcie „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”, umożliwi uczniom z klas technikum mechatronicznego, logistycznego oraz żywienia i usług gastronomicznych poszerzanie kompetencji zawodowych podczas praktyk zawodowych w Lipsku i Duisburgu (Niemcy).
Przedsięwzięcie będzie realizowane na zasadach wcześniejszego programu edukacyjnego Erasmus+ (kwota dofinansowania wynosi 42 901 €).
Kolejne praktyki zagraniczne podkreślają, jak ważne dla władz powiatu tureckiego jest promowanie kształcenia zawodowego, od którego zależy rozwój naszego regionu. Doskonale przygotowana młodzież znająca realia funkcjonowania zakładów w Niemczech - jednej z wiodących gospodarek światowych, potwierdza wszechstronny rozwój uczniów Zespołu Szkół Technicznych, co zgodnie z maksymą projektu daje im szansę na sukces zawodowy.
W Zespole Szkół Technicznych trwają prace nad kolejnym wnioskiem, dzięki któremu praktyki zagraniczne będą odbywały się w innych krajach Unii Europejskiej. Tego rodzaju innowacyjne spojrzenie na szkolnictwo zawodowe potwierdza planowe działania szkoły, która wyposaża swoich uczniów nie tylko w wiedzę i umiejętności, ale też uczy otwartości na nowe wyzwania, co zyskuje coraz większe uznanie pracodawców i uczelni.
Nasza szkoła po raz kolejny może gościć grupę uczniów z Niemiec, która przyjechała do Turku, aby zdobywać nowe, zawodowe doświadczenia z zakresu logistyki i spedycji w okolicznych przedsiębiorstwach. Po entuzjastycznych relacjach poprzedniej grupy praktykantów, która gościła w Zespole Szkół Technicznych w kwietniu, troje logistyków z Duisburga postanowiło wybrać na miejsce swoich trzytygodniowych praktyk właśnie Turek. Poprzednim miejscem zdobywania doświadczeń było PROFIM, teraz gościnne progi otworzyła firma ALEXAS.