Współpraca zagraniczna

Szkoły partnerskie

Kaufmännisches Berufskolleg Walther Rathenau, Duisburg jest szkołą handlową Duisburgu, która liczy 2500 uczniów z Duisburga i okolicznych miejscowości. Nauczyciele i uczniowie współpracują z przedsiębiorczymi partnerami z obszaru handlu, administracji, przemysłu, z kancelariami adwokackimi i notarialnymi, z gabinetami lekarskimi oraz z firmami logistycznymi. Uczniowie uczęszczają na zajęcia szkolne oraz na zajęcia praktyczne w przedsiębiorstwach. Szkoła oferuje kontynuację nauki na różnych poziomach kształcenia.
 
Werner von Simens Schule – szkoła kształcąca zawodowo w Hildesheim. Kształci głownie w technice obróbki metali, w elektrotechnice, technice pojazdów samochodowych oraz technice informatycznej. W szkole można uzyskać ukończenie wielu kierunków, które pomogą w życiu zawodowym, dalszym kształceniu zawodowym, oraz studiach. Nauka w szkole zwiera część teoretyczną zawodową, prace praktyczne oraz opracowywanie projektów. Szkoła wyposażona jest w nowoczesne warsztaty praktyczne i laboratoria. Godne uwagi są tutaj sala komputerowa, laboratoria technologii komunikacyjnej, informatyki, techniki energetycznej, automatyki, pracownie systemów CNC i CAD, techniki sanitarnej i grzewczej, techniki pojazdowej, oraz warsztaty  ręcznej i mechanicznej obróbki metali i spawania. WvSS rozwija się jako centrum kompetencji techniki sterowania i automatyki. Szkoła dysponuje jedynym w swoim rodzaju pomieszczeniem do nauki robotyki. Godnym uwagi efektem współpracy z firmą produkcyjną Kuka są roboty przemysłowe przeznaczone do celów edukacyjnych.

Postrach dla trucicieli powietrza powstał w ZST

Uczniowie ZST skonstruowali urządzenie do pomiaru zanieczyszczenia powietrza PM2,5 i PM10, jak można wyczytać na stronach poświęconych zanieczyszczeniom: „PM2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu.

Czytaj więcej...

ERASMUS: Bullying is never ok

“Bullying is never ok”, czyli “nękanie nigdy nie jest w porządku”, to tytuł kolejnego projektu Erasmus+ realizowanego w Zespole Szkół Technicznych w Turku przy współpracy uczniów i nauczycieli z Włoch, Hiszpanii i Grecji. Celem projektu jest  przeciwstawienie się rosnącemu zjawisku zastraszania i cyberprzemocy, promowanie ducha równości i współpracy w konfrontacji z różnymi formami przemocy, jak również edukacja uczniów do rozsądnego korzystania z internetu, podkreślając wartość dobrych praktyk i doświadczeń.

Czytaj więcej...

Warsztaty gastronomiczne dla uczniów z Włoch, Rumunii, Turcji, Grecji i Hiszpanii

W dniu 27 września - w ramach projektu „ECO- DRONE” realizowanego we współpracy z uczniami z Włoch, Turcji i Rumunii- odbyły się w Zespole Szkół Technicznych w Turku  wyjątkowe warsztaty gastronomiczne. Pod okiem nauczycieli przedmiotów gastronomicznych (Marzeny Maćków, Ilony Wieczorek i Karoliny Łajdeckiej) uczestnicy przygotowali potrawy kuchni polskiej. Adepci sztuki kulinarnej z klas o profilu gastronomicznym zaprezentowali sposób przygotowywania  tradycyjnych pierogów z różnymi nadzieniami ( kapusta z grzybami, szpinak z jajkiem, kasza gryczana z serem białym). Tę typową polską potrawę poprzedziła  zupa krem z jarzyn.  Uczniowie z  zagranicy  mogli poznać tajniki polskiej kuchni oraz tradycyjne receptury.

Czytaj więcej...

Współpraca zagraniczna

Uczniowie ZST z PO WER-em w przyszłość

Kluczowe kompetencje zdobywane podczas praktyk zagranicznych, przepływ wiedzy oraz możliwość upowszechniania rezultatów mobilności uzasadniają entuzjazm uczniów Zespołu Szkół Technicznych im gen. prof. Sylwestra Kaliskiego w Turku, którzy po raz kolejny poznają zakłady pracy, kulturę i zabytki naszego zachodniego sąsiada. 

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji potwierdziła, iż wniosek szkoły został zatwierdzony do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER 2014-2020). Udział Zespołu Szkół Technicznych w projekcie „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”, umożliwi uczniom z klas technikum mechatronicznego, logistycznego oraz żywienia i usług gastronomicznych poszerzanie kompetencji zawodowych podczas praktyk zawodowych w Lipsku i Duisburgu (Niemcy).

Przedsięwzięcie będzie realizowane na zasadach wcześniejszego programu edukacyjnego Erasmus+ (kwota dofinansowania wynosi 42 901 €).

Kolejne praktyki zagraniczne podkreślają, jak ważne dla władz powiatu tureckiego jest promowanie kształcenia zawodowego, od którego zależy rozwój naszego regionu. Doskonale przygotowana młodzież znająca realia funkcjonowania zakładów w Niemczech - jednej z wiodących gospodarek światowych, potwierdza wszechstronny rozwój uczniów Zespołu Szkół Technicznych, co zgodnie z maksymą projektu  daje im szansę na sukces zawodowy.

W Zespole Szkół Technicznych trwają prace nad kolejnym wnioskiem, dzięki  któremu praktyki zagraniczne będą odbywały się w innych krajach Unii Europejskiej. Tego rodzaju innowacyjne spojrzenie na szkolnictwo zawodowe potwierdza planowe działania szkoły, która wyposaża swoich uczniów nie tylko w wiedzę i umiejętności, ale też uczy otwartości na nowe wyzwania, co zyskuje coraz większe uznanie pracodawców i uczelni.

Nasza szkoła po raz kolejny może gościć grupę uczniów z Niemiec, która  przyjechała do Turku, aby zdobywać nowe, zawodowe doświadczenia z zakresu logistyki i spedycji w okolicznych przedsiębiorstwach. Po entuzjastycznych relacjach poprzedniej grupy praktykantów, która  gościła w  Zespole Szkół Technicznych w kwietniu, troje  logistyków z Duisburga postanowiło wybrać na miejsce swoich trzytygodniowych praktyk właśnie Turek. Poprzednim miejscem zdobywania doświadczeń było PROFIM, teraz gościnne progi otworzyła firma ALEXAS.

Czytaj więcej...

Współpraca