Polish English German

STOWARZYSZENIE ABSOLWENTÓW I PRZYJACIÓŁ ZESPOŁU SZKÓŁ TECHNICZNYCH IM. GEN. PROF. SYLWESTRA KALISKIEGO W TURKU


Forma prawna: Stowarzyszenie
Numer KRS: 0000667503
Adres: ul. W. Milewskiego 3b, 62-700 Turek
NIP: IP 6681978016
REGON 36675837700000

Zarząd:
Kąpielski Sylwester - Prezes Zarządu
Wągiel Arkadiusz - Wiceprezes
Marucha Emilia - Skarbnik
Kusz Daniel - Sekretarz
Klecha Dawid - Członek

Konto bankowe:
19 8530 0000 1000 0251 2000 0010
Bank Spółdzielczy w Koninie

 Statut
 Deklaracja członkowska (PDF)
 Deklaracja członkowska (DOCX)

 

 

 

Nasze działania

Słuchacze TUTW wędrowali „Śladami Antoniego Cierplikowskiego...”

"Śladami Antoniego Cierplikowskiego..." to tytuł wycieczki  do Sieradza, która odbyła się 1 czerwca 2018 r. Wyjazd był zwieńczeniem cyklu zajęć realizowanych  przez słuchaczy TUTW w ramach Wizaż i Stylizacje pod kierunkiem p. Emilii Marucha – ekspert ds. polityki senioralnej z powiatu tureckiego.

Celem pobytu w mieście Króla Fryzjerów było zgłębienie legendy mistrza.  W Centrum Informacji Kulturalnej  wycieczkowicze uczestniczyli w projekcji filmu o sławnym fryzjerze – Antonim Cierplikowskim (1884 – 1976). Należy nadmienić, że Antoine urodził się w Sieradzu. Jako pierwszy fryzjer w historii odważył się obciąć kobiecie włosy. Uczynił to aktorce Evie Lavalliere, tworząc tym samym najsłynniejszą fryzurę wszechczasów "garconne" - "chłopczyca". W okresie świetności 121 filii paryskiego zakładu mieściło się w: Cannes, Marsylii, Londynie, Tokio i w Stanach Zjednoczonych, a klientkami Antoniego były m. in.: Coco Chanel, Brigitte Bardot, Marlena Dietrich, Edith Piaf, Sarah Bernhardt czy żona prezydenta Stanów Zjednoczonych, Eleonora Roosevelt. Cierplikowski ostatnie lata życia spędził w rodzinnym mieście. Został pochowany na lokalnym cmentarzu. Obecnie na jego grobie znajduje się kopia rzeźby autorstwa Xawerego Dunikowskiego "Fatum – dusza odrywająca się od ciała".  Od 1975 roku w Sieradzu organizowany jest Open Hair Festival, duże wydarzenie połączone z kreatywnym tworzeniem i prezentowaniem fryzur. 

Po wykładzie oraz emisji filmu, w towarzystwie przewodnika - p. Jana Pietrzaka, słuchacze TUTW odbyli spacer uliczkami miasta zwiedzając sieradzkie „perełki”. Na zakończenie wycieczki, w ramach hołdu dla  mistrza, złożono  kwiaty oraz zapalono symboliczny znicz na jego grobie.

Był to niewątpliwie mile spędzony dzień. Dzień Dziecka, który na długo pozostanie w pamięci słuchaczy Turkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wyjazd do miasta Króla Fryzjerów Fryzjera Królów odbył się dzięki wsparciu Starosty Tureckiego Mariusza Seńko oraz Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZST Turek.

 

 

Aktywny emeryt z duszą artysty   

Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Technicznych w Turku rozpoczęło swoją działalność  w 2017 roku i od początku swojego istnienia, w ramach działań statutowych, intensywnie angażuje się w życie ZST, promuje i wspiera inicjatywy szkoły,  integruje społeczność szkolną, w tym pielęgnuje kontakty z absolwentami, a także dba o zdrowie oraz  kondycję intelektualną członków stowarzyszenia oraz emerytów i rencistów.

W zakresie działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym stowarzyszenie zrealizowało pod koniec ubiegłego roku projekt  "Aktywny emeryt z duszą artysty”, który swoim zasięgiem objął kilka obszarów.  

W ramach współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Młodzianowie przeprowadzono z grupą jego mieszkańców warsztaty z zakresu terapii zajęciowej, podczas których upieczono i przyozdobiono ciasteczka oraz wykonano z materiału serduszka i przytulanki. W wymienione działania zaangażowała się  grupa uczniów kształcących się w zawodach: technik usług fryzjerskich, technik przemysłu mody, technik usług gastronomicznych oraz technik cyfrowych procesów graficznych.  „Graficy”, pod czujnym okiem p. Anny Stefanowskiej, przyłączyli się do wykonania kartek z pozdrowieniami oraz życzeniami świątecznymi, które następnie,  w imieniu dyrekcji, nauczycieli i uczniów ZST, wręczono dyrektorowi tureckiego szpitala - p. Grzegorzowi Gibaszkowi z prośbą o przekazanie chorym przebywającym na oddziałach.

Integralną częścią projektu, w ramach upowszechniania turystyki, sportu i rekreacji, były także wyjazdy na basen do Uniejowa oraz nordic walking, w którym wzięło udział kilkunastu emerytów oraz grupa uczniów ZST pod opieką instruktora – p. Urszuli Mokrowieckiej. Miłośnicy „marszu z kijami” każdorazowo pokonywali trasę  wiodąca sprzed budynku szkoły aż do lasu w okolicy ulicy Chopina w Turku.

Zrealizowane  zadania arteterapeutyczne, rekreacyjne i sportowe oraz wspólnie spędzony czas  wpłynęły pozytywnie zarówno na beneficjentów przedsięwzięcia, jak i na wszystkich zaangażowanych w jego realizację.

Realizacja projektu "Aktywny emeryt z duszą artysty” możliwa była dzięki wsparciu Powiatu Tureckiego.

Opiekę merytoryczną sprawowali nauczyciele: Agata Jeżak – Komorska, Emilia Marucha, Elżbieta Frątczak, Urszula Mokrowiecka, Teresa Górska, Anna Stefanowska, Ilona Wieczorek, Wiesława Woźnicka, Marzena Maćkow, Mariusz Kominiarczyk oraz Daniel Kusz.

CodeWeek w ZST

W dobie postępującej cyfryzacji życia, umiejętności programowania nabierają coraz większego znaczenia, szczególnie w kontekście rynku pracy. 20 października 2017 r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach w ramach Code Week 2017. Code Week to wydarzenie, którego celem jest rozpropagowanie idei programowania wśród dzieci i młodzieży na całym świecie.

Zajęcia sfinansowano z grantu otrzymanego z fundacji TechSoup w wysokości 400 €, dzięki któremu zakupiono niezbędne elementy do budowy robotów. Podczas zajęć uczniowie budowali i programowali roboty typu LineFollower.  Mieli okazję poznać algorytm PID dla linefollowera, a także skorzystać z praktycznych porad prowadzącego. Zajęcia prowadzone były przez pana Stanisława Puławskiego z Politechniki Łódzkiej we współpracy z opiekunem Szkolnego Koła Robotyki ROBOTECH panem Krystianem Motałą. Na zajęciach uczniowie zbudowali 5 konstrukcji typu linefollower.

Uczestnicy zajęć serdecznie dziękują Stowarzyszeniu Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Technicznych w Turku za zdobycie grantu oraz pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

 

 

II Powiatowy Piknik Innowacji i Techniki, czyli przyjemne z pożytecznym

 O tym, jak szybko rozwija się technika i jak szerokie możliwości daje szkolnictwo zawodowe, mogli się przekonać uczestnicy II Powiatowego Pikniku Innowacji i Techniki, który odbył się 3 czerwca br. w Zespole Szkół Technicznych w Turku. W programie imprezy, którą zorganizowali  Starosta Turecki Mariusz Seńko i Dyrektor ZST Wioletta Adamiak - we  współpracy ze  Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół ZST w Turku - nie zabrakło atrakcji dla przedstawicieli różnych pokoleń i płci.

Zaciekawienie młodzieży i dorosłych  wzbudziły pokazy: projektowania robotów miniSUMO, tworzenia zestawów LEGO Mindstorms,  możliwości zastosowania dronów i  pojazdów zdalnie sterowanych. Chętni mogli się przenieść w  wirtualną rzeczywistość, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych przestrzeni informatycznych i technologii 3D- w tym gogli HTC VIVE. Inni  mogli spróbować swoich sił w grach na konsoli XBOX z kontrolerem ruchu KINECT. Pasjonaci techniki zgłębiali zasady działania kamery inspekcyjnej badającej silnik samochodowy, elektrycznego długopisu piszącego prądem czy robota Kawasaki w aplikacji lizakowej.

Świat elektroniki,  elektrotechniki, chemii, fizyki i innych dziedzin naukowych zaprezentowali  gościom nauczyciele i  uczniowie naszej szkoły podczas  eksperymentów oraz  warsztatów naukowych.

Uczennice technikum usług fryzjerskich z elementami kosmetologii przedstawiły przybyłym na piknik paniom zasady doboru fryzury do kształtu twarzy, naturalne metody otrzymywania olejków eterycznych, możliwości wytwarzania kosmetyków bez użycia konserwantów oraz sposoby wykonania tradycyjnego potpourri. Modowych inspiracji dostarczyła prezentacja  EKO Mody  przygotowana przez uczennice technikum przemysłu mody.

Panowie z zainteresowaniem obejrzeli pokaz sztuk walki i pokaz ratownictwa drogowego z udziałem straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i policji. Organizatorzy pikniku umożliwili wszystkim chętnym nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Nie zapomniano również  o najmłodszych. Dla nich nie tylko przygotowano place zabaw, na których mogli zaprezentować swoją aktywność fizyczną, ale i - kierując się zasadą uczyć i bawić - zorganizowano gry i zabawy literackie, językowe oraz warsztaty elektroniczne, elektrotechniczne, logistyczne i inne, podczas których przekazano im  w sposób przystępny i zrozumiały  wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Młodzi odkrywcy  wykonywali niecodzienne doświadczenia, a także obserwowali m.in. chemiczny wulkan i tornado kolorów w mleku.

Podczas imprezy uczniowie i absolwenci ZST zaprezentowali swoje zdolności artystyczne, wykonując najbardziej znane przeboje, oraz umiejętności kulinarne, przygotowując  rozmaite smakołyki, m.in.: babeczki, ciasteczka, rogaliki i owocowe szaszłyki.

Warto nadmienić, że w ramach II Powiatowego Pikniku Innowacji i Techniki rozstrzygnięto konkurs na logo Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZST w Turku. Laureatem nagrody został uczeń klasy II Technikum Cyfrowych Procesów Graficznych ZST w Turku - Kacper Woreta. Nagrodę w konkursie - zestaw krzeseł ogrodowych - ufundowała firma SunGarden Polska.  

Wśród uczestników wydarzenia rozlosowano nagrody, między innymi nowoczesny DRON wyposażony w kamerę HD, ufundowany przez Powiat Turecki.

W świat innowacji i techniki wprowadziły zebranych także uczestniczące w pikniku firmy i instytucje: ASTOR, Miranda, Sun Garden, Dell EMC, Axidro, Mikroprint, Lenso, Radio TECH, Komenda Powiatowa Policji w Turku, Państwowa Straż Pożarna w Turku, Nadleśnictwo Turek.

Wyżej wymienionym oraz  przedsiębiorstwom: RAFPOL, JAN-POL, Społem; właścicielowi hurtowni owoców i warzyw p. Ireneuszowi Walkowskiemu, a także absolwentom ZST, nauczycielom i uczniom organizatorzy II Powiatowego Pikniku Innowacji i Techniki składają serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

 

Współpraca