W dniu 26.09.2014 r. odbyła się wycieczka przedmiotowa uczniów technikum mechanicznego i mechatronicznego do elektrowni Pątnów. Jej celem było zapoznanie uczniów z przebiegiem procesu wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego, maszynami i urządzeniami w nim stosowanymi oraz systemami automatyki, służącymi do sterowania i kontroli pracy bloku energetycznego.

Elektrownia Pątnów jest największą elektrownią Grupy Kapitałowej ZE PAK SA. Składa się z sześciu bloków energetycznych o mocy 200 MW i jednego bloku energetycznego o mocy 464 MW. Od kilku lat starsza część elektrowni przechodzi poważną rekonstrukcję techniczną i technologiczną, wynikającą z konieczności przystosowania bloków energetycznych do aktualnych wymogów Unii Europejskiej i władz polskich w zakresie emisji gazów i pyłów do atmosfery. Elektrownia została wyposażona w dwie instalacje mokrego odsiarczania spalin i posiada koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej z paliw odnawialnych w technologii współspalania biomasy. Jest chłodzona otwartym obiegiem wody opartym na systemie pięciu jezior regionu konińskiego, połączonych systemem kanałów.

Zwiedzanie zakładu rozpoczęło się od działu nawęglania, w którym uczniowie zobaczyli przesypownię węgla brunatnego dowożonego wagonami kolejowymi z kopalni odkrywkowych oraz urządzenia służące do transportu, oczyszczania, kruszenia i przygotowania paliwa dla kotłowni. Duże wrażenie zrobiła informacja o ilości węgla zużywanego przez elektrownię – około 15000 ton/dobę.  Pracownik elektrowni pokazał elementy systemu odsiarczania spalin i omówił sposób przetwarzania szkodliwych dla środowiska związków chemicznych zawartych w spalinach na surowiec używany do produkcji gipsu. Trasa wycieczki prowadziła do najnowszego bloku energetycznego elektrowni, w którym uczniowie obejrzeli transformator blokowy, przetwarzający napięcie wytwarzane przez generator na napięcie przesyłowe 400 kV, maszynownię, halę turbiny i generatora oraz centrum sterowania. Pracownicy nastawni opowiedzieli uczniom o działaniu i roli poszczególnych grup urządzeń technologicznych w elektrowni oraz pokazali jak wygląda system wizualizacji, sterowania i nadzoru bloku energetycznego.  Uczniowie  interesowali się  czasem rozruchu i zatrzymania bloku energetycznego, kosztami energii potrzebnej do „podniesienia” elektrowni ze stanu „zimnego” do pracy z pełną mocą, parametrami energetycznymi turbiny i generatora, dyspozycją mocy i działaniem krajowej sieci energetycznej. Atrakcją wycieczki  był wjazd windą na ostatni poziom bloku energetycznego i spacer po zawieszonym na wysokości 100 m, wykonanym z ażurowych krat, pomoście technicznym nad kotłownią. Ostatni  etap wycieczki stanowił  taras widokowy umieszczony na dachu bloku energetycznego, z którego rozpościerały się piękne widoki na miasto Konin, bazylikę w Licheniu oraz na okoliczne miejscowości, lasy i jeziora.

W wycieczce uczestniczyła grupa uczniów z klas: 2TM, 3TC i 3TM, nad którymi opiekę sprawowali:
p. Emil Grzelak, p. Sylwia Grześkowiak, p. Krzysztof Kluczyński i p. Urszula Mokrowiecka.