„ŻOŁNIERZE WYKLĘCI 1945-56”, to temat sympozjum naukowego, które odbyło się w Zespole Szkół Technicznych 16 marca 2015 roku.  Żołnierze wyklęci – żołnierze niezłomni, to kolejny etap projektu edukacyjnego „Zachować pamięć”, realizowanego od kilku lat przez nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie, przy znacznym zaangażowaniu młodzieży klas technikum.

 

Pamięć o niezłomnych, którzy za wolną Polskę oddali życie, jest ważną powinnością ludzi naszych czasów. Historia długo milczała na ich temat. Marzec, to miesiąc edukacji historycznej, poświęconej Żołnierzom Niezłomnym i pamięci o ich dokonaniach w walce o wolną Polskę.

Uczniowie przygotowali krótki materiał historyczny, w którym przedstawili tło antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia po roku 1945. Prezentacja multimedialna przypomniała miejsca, w których upamiętniono dramatyczne losy dowódcy i członków oddziału Groźnego”.

Montaż poetycko – muzyczny w całości poświęcono „Ince”.

Wykład dotyczący historii „wyklętych” wygłosił dr Bartosz Kuświk – Kierownik Referatu Edukacji Historycznej IPN w Poznaniu. Historyk przedstawił najważniejsze fakty związane z istnieniem zbrojnego podziemia niepodległościowego po roku 1945 oraz mechanizmy działania władzy, które doprowadziły do wykluczenia i likwidacji oddziałów zbrojnych oraz skazania bohaterów na nieistnienie w społecznej świadomości przez długie lata.

„Bardzo często jestem zapraszany, przez różne szkoły na terenie Wielkopolski, na sympozja i spotkania z młodzieżą. Ale klimat stworzony w tej szkole jest zawsze wyjątkowy – świetnie przygotowane wprowadzenie, ciekawa prezentacja multimedialna i te emocje podczas słuchania przygotowanych wierszy i pieśni. Bardzo lubię tu być...” – to fragment wypowiedzi doktora Kuświka, który dla organizatorów i uczestników był najpiękniejszą  nagrodą.

W sympozjum uczestniczyła młodzież pięciu  klas, dyrekcja szkoły oraz zaproszeni nauczyciele.

Organizatorami sympozjum byli: Paweł Ogrodowczyk, Barbara Witkowska i uczniowie klas: II TS, II TA, I F, III TI.