“Świat nie jest ani dobry, ani zły. Świat jest taki, jakim  go uczyniliśmy. Będzie takim, jakim MY go uczynimy i jakim WY go uczynicie” - takim słowami powitała Młodszych Ambasadorów pani Janina Ochojska, Poseł do Parlamentu Europejskiego, inaugurując jednocześnie dwudniowy festiwal uczniowski szkół, które w tym roku rozpoczęły udział w programie EPAS (European Parliament Ambassador School).

Jak podkreśliła, zaangażowani młodzi ludzie są dla niej nieustanną  inspiracją, a ich liczna obecność i aktywność podczas seminarium udowodniła, że młodzi ludzie wyraźnie chcą zaznaczyć swoją obecność na mapie Europy.

Spotkanie stanowiło  nie tylko doskonałą okazję do poznania grup z całej Polski i wymiany doświadczeń, stało się również pretekstem do dyskusji o ważnych tematach europejskich takich jak: młodzieżowy aktywizm (rozmowa z aktywistami z inicjatywy Born in EU), prawo europejskie, mobilność zagraniczna czy kreowanie młodzieżowych kampanii społecznych.

Tematem przewodnim czwartkowych działań warsztatowych była wirtualna realizacja zadań wynikających z programu EPAS. Ambasadorzy dowiedzieli się jak dobrze wykorzystywać media społecznościowe do uczniowskich działań europejskich, jak skutecznie prowadzić punkty informacyjne online, o sile Instagrama i dobrych praktykach komunikacji projektów społecznych w internecie. Pracując w aplikacji Padlet stworzyli wspólnie wirtualna tablicę, na której spisali swoje pomysły na działania w internecie w ramach EPAS, które zrodziły im się podczas spotkania.

Drugi dzień warsztatów upłynął pod hasłem storytelling-u, czyli sztuki świadomego budowania relacji, poprzez oddziaływanie na wyobraźnię i emocje słuchacza. Uczestnicy poznali jej zasady i oceniali odbiór różnych tekstów przytaczanych przez prowadzącą. Uczniowie wzięli także udział w webinariach na temat czytania prawa europejskiego, mobilności europejskich oraz tworzenia młodzieżowej kampanii społecznej. W ramach podsumowania warsztatów i udziału w kończącym się niebawem programie EPAS, ambasadorzy określali trudności, z jakimi spotkali się podczas uczestnictwa w programie i czym jest dla nich Unia Europejska.

Dodatkowe informacje dostępne pod linkami:

https://twitter.com/JaninaOchojska/status/1385295173756899328?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet

https://www.facebook.com/bornineu/