10 grudnia 2019 roku w Sztokholmie odbyła się ceremonia, podczas której laureatka literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 Olga Tokarczuk odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Tym samym  została piątą polską noblistką w dziedzinie literatury. Wcześniej nagrodę otrzymali: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Szwedzka Akademia nagrodziła Polkę za "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia". Uznała, że jak dotąd najbardziej znaczącym dziełem w dorobku  pisarki są "Księgi Jakubowe", przedstawiające  „nie tylko tajemnicze życie Jakuba Franka, ale też bogatą panoramę niemal zapomnianego rozdziału historii Europy".

W dniu wręczenia Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku, z okazji tak ważnego wydarzenia, uczestniczyli w niecodziennym wykładzie – wysłuchali noblowskiego odczytu pisarki pt. "Czuły narrator", w którym Olga Tokarczuk nie tylko mówiła o znaczeniu literatury, ale i odsłaniała  problemy współczesnego świata, prowokując do myślenia.

Zapraszamy do wysłuchania eseju oraz obejrzenia transmisji z wręczenia nagrody.

Wykład noblowski „Czuły narrator”:

Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla: www.facebook.com

Inicjatorami osobliwej lekcji byli wychowawcy: p. Renata Kowarsz-Mrukowska,  p. Emilia Marucha oraz p. Barbara Witkowska.