W Zespole Szkół Technicznych w Turku zawsze dzieje się coś ciekawego. Nasza młodzież nieustannie angażuje się w nowe projekty, których celem jest większa samoświadomość oraz właściwe reagowanie na zagrożenia współczesnego świata. Zorganizowane 30.05.25r. przedsięwzięcie pod hasłem - DETOKS CYFROWY miało na celu zwrócenie uwagi na problem uzależnienia od telefonu. W dobie nieustannego rozwoju technologicznego smartfon stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Ułatwia komunikację, pracę, naukę, rozrywkę. Jednak granica między korzystaniem, a uzależnieniem od telefonu często się zaciera. Coraz więcej osób – zarówno młodzieży, jak i dorosłych, ma problem z nadużywaniem telefonu, co prowadzi do zaniedbywania relacji, obowiązków i własnego zdrowia psychicznego.
Szkoła ma za zadanie edukować, inspirować do refleksji i pokazywać, że życie offline również może być pełne wartościowych doświadczeń. Na spotkaniu przedstawione zostały wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez uczniów kl. 2TM, które wskazały skalę tego niepokojącego zjawiska.
Projekt uatrakcyjnili zaproszeni goście:
- pani Anna Majda- lekarz ortopeda i traumatolog,
- pan Jakub Antczak - dietetyk- instruktor,
- przedstawiciel KPP sierż.sztab. Karol Płóciennik, nasz dzielnicowy,
którzy mówili o zagrożeniach wynikających z nadużywania telefonu.
Po zakończeniu spotkania wszyscy uczestnicy wzięli udział w marszu ulicami naszego miasta, zachęcając do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z telefonów. W przedsięwzięciu brali udział uczniowie pięciu klas oraz szkolna grupa PaT.
Dziękujemy KPP za zabezpieczenie trasy przemarszu.
Organizatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele: Marta Mielcarska, Magdalena Kliszewicz, Magdalena Gonczarewicz, Katarzyna Rosiak, Joanna Gomułka- Kałużna, Aneta Pawlic.