25 listopada w Zespole Szkół Technicznych w Turku miało miejsce „Spotkanie z poezją Zbigniewa Herberta” – wybitnego poety, eseisty, dramaturga, krytyka sztuki i podróżnika. Wydarzenie odbyło się z okazji ogłoszenia przez UNESCO roku 2024 – Światowym Rokiem Zbigniewa Herberta oraz w związku setną rocznicą urodzin pisarza. Młodzież przybliżyła zebranym sylwetkę wielkiego artysty oraz jego twórczość. Niezwykle emocjonalne interpretacje wierszy, które zapiszą się w naszej pamięci, zaprezentowali uczniowie: Amelia Rajczyk (2TG), Antonina Zommer (2TZ), Julia Dębowska (3AR), Anna Ostrzeszewska (4AR), Julia Zielińska (4AR) i Tomasz Olszewski (4AR) oraz nauczyciele naszej szkoły – panie: Joanna Gomułka-Kałużna, Jolanta Roszkowska i Joanna Suleja, która przedstawiła  wiersz „Kamyk”  również w języku niemieckim.  

Wśród prezentowanych wierszy znalazły się utwory: „Pan od przyrody”, „Przesłanie Pana Cogito”, „Rozmyślania Pana Cogito o odkupieniu” , „Jedwab duszy”, „Pudełko zwane wyobraźnią” czy „Mona Liza”.

W uroczystości, którą prowadzili Dawid Tomczak (3TI) i Jakub Grzelak (4AR), wzięli udział uczniowie klas 2TL i 4TI wraz z opiekunami . W spotkaniu uczestniczyli także wicedyrektorzy –  pan Jarosław Jasiak i pan Andrzej Tutaj, którzy w swoich wystąpieniach podkreślili rolę poezji we współczesnym świecie.

Spotkanie uświetnił występ ucznia  klasy 2TM – Tymoteusza  Chałupniczaka, który zaśpiewał utwór Zbigniewa Herberta pt: ”Drży i faluje” przy akompaniamencie gitary.

„Spotkanie z poezją Herberta” skłoniło do refleksji nad życiem, wartościami oraz wyborem postawy życiowej. Wspólne interpretacje wierszy stworzyły atmosferę głębokiej zadumy,
a emocje płynące z recytacji wzbogaciły odbiór poezji.

Mamy nadzieję, że udział w uroczystości zachęcił uczniów do sięgania po poezję Zbigniewa Herberta, jak również po wiersze innych poetów polskich.

 Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wyjątkową atmosferę.

Spotkanie zorganizowały nauczycielki bibliotekarki p. Anna Jakomulska i p. Ewelina Ignasiak  we współpracy z p. Edytą Panfil. Nad oprawą muzyczną czuwała p. Joanna Tomaszewska-Sikora.