”Umiędzynarodowienie i mobilności edukacyjne to wyzwania, które polska szkoła może i powinna realizować” – te słowa profesor Marty Kowalczuk-Walędziak, jednej z prelegentek trzydniowej konferencji „Standardy jakości Erasmusa w praktyce szkolnej”, stały się mottem zorganizowanego w Zakopanem przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ oraz Europejski Korpus Solidarności spotkania. Jako wieloletni beneficjenci programu, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym inspirującym wydarzeniu, pełnym dyskusji na temat przyszłości mobilności uczniów, wspierania ich w rozwijaniu kompetencji i zdobywania nowych umiejętności.

Wykłady, prezentacje oraz praktyczne sesje tematyczne skupiły się na kluczowych zagadnieniach, takich jak: prawo oświatowe a organizacja mobilności indywidualnych, edukacja holistyczna i cyfrowa, działania informacyjno-promocyjne w projekcie, strategia na rzecz rozwoju mobilności „EUROPE ON THE MOVE”, proces rekrutacji uczestników do projektów mobilności, a także AI – zagrożenia i możliwości w procesie edukacyjnym.

Facylitacja całego wydarzenia odbywała się pod kątem włączenia grywalizacji do procesu edukacyjnego oraz do zarządzania projektem tak, aby polepszać jakość realizowanych pomysłów edukacyjnych i podnieść umiejętności w zakresie team-building. Dzięki takim mechanizmom wdrażane będą ,,Standardy jakości Erasmusa” do praktyk szkolnych i projektowych.

Przyszły rok będzie dla naszej szkoły wyjątkowy, ponieważ przyznano nam rekordowe środki – ponad 65000 euro na praktyki zagraniczne i ponad 57000 euro na mobilności uczniowskie i kursy dla nauczycieli. Zgodnie z założeniami projektu, potencjał ten przyczyni się do wzmocnienia kluczowych kompetencji uczestników, pozwoli na wdrożenie innowacyjnych praktyk, a także przyczyni się do umocnienia pozytywnego wizerunku naszej szkoły na arenie międzynarodowej.