Nasza szkoła przyłączyła się  w maju do ,,Ogólnopolskich  Wyborów  Książek 2024”. Inicjatorem i organizatorem wydarzenia jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” pod patronatem Fundacji dla Bibliotek.  To największe w Polsce i jedno z największych na świecie badań czytelniczych. "Ogólnopolskie Wybory Książek” w naszej szkole odbyły się w dniach 22 – 29 maja br. Wydarzenie zostało poprzedzone akcją informacyjną, a zasady głosowania zamieszczono na tablicach informacyjnych, szkolnej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Celem tego przedsięwzięcia była promocja czytelnictwa, a przede wszystkim poznanie obecnych zainteresowań czytelniczych uczniów. Uczestnicy mieli możliwość wyrażenia swoich   preferencji czytelniczych, głosując na najciekawsze ich zdaniem książki. Każda osoba biorąca udział w wyborach mogła zagłosować na 1-3 tytuły, zgodnie z instrukcją na karcie do głosowania. W naszej szkole działała „mobilna komisja wyborcza”, która odwiedzała klasy podczas lekcji. Uczniowie, którzy nie oddali głosów na lekcji, mogli to zrobić także w  bibliotece szkolnej. 

Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja, w skład której weszli uczniowie z aktywu bibliotecznego ( Julia Dębowska, Aniela Marucha i Weronika Pakuła z klasy 2AR oraz Justyna Kałużna, Julia Zielińska, Anna Ostrzeszewska i Tomasz Olszewski z klasy 3AR).  W wyborach wzięło udział 540 uczniów z technikum i szkoły branżowej.

Po zakończeniu głosowania komisja skrupulatnie zliczyła wszystkie głosy, które zostaną przekazane organizatorowi - redakcji „Biblioteki w Szkole”. Na podstawie wyników zostanie sporządzony wykaz ogólnopolski, który zostanie przekazany do instytucji, organizacji i mediów zainteresowanych tematem czytelnictwa. Wśród polecanych przez uczniów książek znajduje się duża różnorodność tytułów. Są to książki obyczajowe, kryminalne, romanse oraz reprezentujące ulubiony gatunek fantasy. Wiele tytułów znajduje się w naszej szkolnej bibliotece, ale uczniowie wymieniali też tytuły, których brakuje i dzięki wyborom wiadomo będzie, jakie książki zakupić.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację ,,Ogólnopolskich Wyborów Książek” w naszej szkole, w szczególności uczniom  z komisji oraz wszystkim za udział w wydarzeniu.

  Wyniki głosowania w naszej szkole przedstawiają się następująco. Oto 10 najpopularniejszych pozycji pod względem ilości oddanych głosów:

  1. ,,Rodzina Monet” (cykl ) – Weronika Marczak – 37 głosów.
  2. ,,Trylogia Hell” (cykl )– Katarzyna Barlińska P.S. Herytiera – 34 głosy.
  3. ,,Wiedźmin”( cykl )– Andrzej Sapkowski – 36 głosów.
  4. ,,Pan Tadeusz „– Adam Mickiewicz – 32 głosy.
  5. ,,Harry Potter” (cykl) – Joanne Rowling – 28 głosów.
  6. ,,Mały książę „– Antoine de Saint – Exupery – 24 głosy.
  7. ,,Westwood Academy” (cykl )– Weronika Ancerowicz – 18 głosów.
  8. ,,Die” (cykl) – Aleksandra Nil – 18 głosów.
  9. ,,Rzeźbiarz łez” – Erin Doom -13 głosów.
  10. ,,Student” (cykl) – Aleksandra Negrońska -13 głosów.

Koordynatorkami akcji były bibliotekarki - p. Ewelina Ignasiak i p. Anna Jakomulska.