Kuchnia jest takim ogromnym laboratorium chemicznym w którym można odkrywać i wyjaśniać procesy fizyczne i chemiczne. W kuchni zachodzi mnóstwo takich procesów jak smażenie, pieczenie, gotowanie, marynowanie, pasteryzacja, fermentacja. A główną rolę pełnią w niej m.in. tłuszcze, sole i cukry. Gotowanie to proces oparty na wielu chemicznych reakcjach zachodzących między składnikami. Uświadomienie sobie, jakie właściwości posiadają niektóre produkty, pomoże nam uniknąć kulinarnych wpadek. Za pomocą temperatury, znajomości właściwości kwasów, soli, czy olejów i tego, w jaki sposób reagują one z innymi substancjami można stworzyć kulinarne arcydzieła lub sobie poważnie zaszkodzić.

Nie można też zapomnieć o barwnikach, konserwantach, przeciwutleniaczach, emulgatorach, wzmacniaczach smaku. Samo zdrowie, czy chemia w czystej postaci? Mają one swoje wzory chemiczne i  pojawia się coraz więcej w żywności. Dlaczego się je stosuje i czy są niezbędne? Odpowiedź jest prosta. Masowa produkcja żywności powoduje utratę witamin, smaku, koloru i naturalnego zapachu. Stąd konieczność „udoskanalania” żywności chemią, a dokładnie chemicznymi dodatkami do żywności.

O tym, że wiedza chemiczna może przydać się w codziennym życiu wiedzą uczestnicy edycji konkursu chemicznego „Chemia w kuchni”, który odbył się 8 maja 2020 r. Do konkursowych zmagań  przystąpiło 90 uczniów z klas pierwszych Szkoły Branżowej. Była to już szósta edycja konkursu, którego celem jest zachęcanie uczniów do samodzielnego przeprowadzania eksperymentów, kreatywności a takżę pogłębiania swojej wiedzy. Laureatami zostali w tym roku:

1 miejsce Paulina Wudarska z klasy 1 kf

2 miejsce Bartosz Wojtysiak z klasy1so

3 miejsce  Klaudia Kostrzewa z klasy 1kf oraz Krystian Kaźmierczak z klasy 1so.

Wyróżnienia przyznano:

Alicji Synenko 1kf

Dominikowi Synenko 1m

Kamilowi Jabłońskiemu 1m

Gabrieli Grzebielucha 1kf

Konkurs przygotowały i przeprowadziły Małgorzata Szymańska i Milena Granos