Na początku września b. r. uruchomiony został w szkolnej bibliotece nowy system wypożyczania książek MOL NET+. Działanie jego polega na przeniesieniu danych , które dotychczas znajdowały się w szkolnym komputerze i dostępne były jedynie w sieci szkolnej w tzw. chmurę.

Użytkownicy otrzymują:

  • intuicyjne wyszukiwanie zbiorów (z opcją podpowiedzi podczas wpisywania tekstu)
  • możliwość rezerwacji zasobów biblioteki o każdej porze z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu (komputer, tablet, telefon komórkowy)
  • podgląd aktualnych zestawień bibliograficznych tworzonych przez bibliotekarza, takich jak nowości czy zestawienia lektur
  • możliwość przeglądania własnego konta wypożyczeń, gdzie znajdują się między innymi informacje o pozycjach zarezerwowanych (termin odbioru), wypożyczonych (możliwość prolongaty) i przetrzymywanych.

Dzięki nowemu programowi uczniowie i nauczyciele mogą sami przeglądać zasoby biblioteczne, korzystając z katalogu OPAC (Online Public Access Catalog). Jest to publicznie dostępny katalog biblioteki przeznaczony dla jej czytelników. Katalog naszej biblioteki dostępny jest na stronie szkoły www.zst.net.pl  w zakładce Biblioteka albo poprzez skopiowanie linku do przeglądarki:  

m000286.molnet.mol.pl

Katalog możecie przeglądać bez logowania, żeby jednak móc zarezerwować książkę wybraną w katalogu konieczne jest logowanie.

 

Jak zalogować się do katalogu OPAC po raz pierwszy?

Czytelnik (uczeń), aby się zalogować do OPAC-a:

  • musi posiadać wpisany w dane osobowe adres e-mail, ponieważ loguje się do OPAC poprzez wpisanie adresu e-mail
  • jeśli loguje się po raz pierwszy musi najpierw zarejestrować e-mail
    w systemie logowania klikając na kluczyk na stronie OPACa, a następnie na „Załóż konto”, które umożliwia ustalenie hasła do logowania

 

TWOJE konto zawiera następujące zakładki:

- profil – czyli Twoje podstawowe dane,

- wypożyczenia – Twoje aktualne wypożyczenia,

- zaległości – lista Twoich zaległych tytułów,

- rezerwacje – lista zarezerwowanych przez Ciebie tytułów,

- historia wypożyczeń – lista wszystkich wypożyczonych przez Ciebie tytułów.

 

Zapomniane hasło do katalogu OPAC

Jeśli hasło do katalogu elektronicznego zostało zapomniane wówczas użytkownik musi wybrać w formularzu logowania opcję „Przywróć hasło”. Po wpisaniu maila, czytelnik otrzyma link, który umożliwi mu zmianę hasła.

Jak wyszukiwać w katalogu OPAC?

Wyszukiwanie w OPAC ma postać wyszukiwania jednookienkowego, podobnie jak w popularnej przeglądarce Google. Wpisana fraza wyszukiwawcza domyślnie jest wyszukiwana we wszystkich indeksach jednocześnie. Istnieje możliwość wyszukiwania osobno w następujących indeksach: autor, tytuł, temat (hasło przedmiotowe).

Wpisanie poszukiwanej frazy w cudzysłowie wygeneruje nam listę wyników odpowiadającą dokładnie na zapytanie.

W razie pytań prosimy o kontakt pod nr tel. 63 280-36-33.

Zapraszamy do korzystania!