Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my – ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmieciliśmy, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę i glebę, nie pozwalając żyć roślinom, zwierzętom i sobie. Rok w rok niezmiernie bogata przyroda staje się uboższa. Niektóre gatunki roślin i zwierząt możemy dzisiaj podziwiać już tylko na obrazkach. Wielu gatunkom grozi wyginięcie. Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy. Jesteśmy jego częścią i chroniąc je przed zagładą, gwarantujemy sobie lepsze zdrowie, a nawet życie. Kochamy naszą Ziemię, na której rośniemy i która nas żywi.

„Ziemia na krawędzi” to tegoroczne hasło Światowego Dnia Ziemi 2023, do którego obchodów przyłączyli się uczniowie ZST w Turku. Udowodnili tym samym, że nie są im obojętne losy naszej planety. W ramach akcji 21 kwietnia  odbył się w szkole konkurs pod hasłem „Ziemia to nasza przyszłość – ekologia to my”.  Składał się z trzech części: pytań otwartych, quizu  i części ustnej. Uczniowie biorący w nim udział mieli za zadanie wykazać się wiedzą z zakresu ekologii oraz zagrożeń cywilizacyjnych i sposobów ich zapobiegania.Wyniki konkursu:
I miejsce – Piotr Grenda z kl. 4ETp,
II miejsce – Jakub Kowalczyk z kl. 4ETp,
III miejsce – Konrad Dominiak z  kl.3TI.

Młodzież mogła także w sposób artystyczny przekazać swoje odczucia związane z ochroną naszej planety, biorąc udział w konkursie plastycznym. Polegał on  na wykonaniu plakatu, którego celem było zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia dla środowiska naturalnego człowieka w następstwie rozwoju cywilizacyjnego.

Wyniki konkursu:
I  miejsce  – Alicja Jasnowska z kl. 1FC,
II  miejsce – Natalia Krawczyk z kl. 3EF,
III  miejsce – Paulina Łaszkiewicz z kl. 1 FC.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także konkurs „Sztuka z  recyklingu” polegający na wykonaniu pracy stworzonej w 100 % z odpadów surowcowych takich jak: plastikowe butelki, kartony, puszki czy inne odpady przeznaczone do recyklingu.

Wyróżnienia otrzymały prace następujących uczniów: Kornelii Kaszyńskiej z kl.4CAp, Nikoli Witczak  z kl.4CAp, Karoliny Rogalskiej z kl.3HZ, Adama Przybylaka z  kl.1FC  
i Jakuba Wojdaka z kl.4CAp.

Laureatom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Organizatorzy obchodów Dnia Ziemi: Katarzyna Rosiak, Dorota Biskup, Małgorzata Szymańska, Milena Walisiak.