Z okazji Światowego Dnia Zdrowia,  w dniu 18 kwietnia 2023 roku,  w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbyła się prelekcja, którą wygłosili pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Turku: p. Katarzyna Wysocka – dyrektor PSSE, p. Wioletta Józefiak i p. Katarzyna Jabłońska. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz w zawodzie kucharz.  Na spotkaniu została poruszona tematyka związana z obchodami  Europejskiego Tygodnia Szczepień, którego celem jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem osób zaszczepionych.

Wśród chorób, przeciwko którym należy się szczepić, wymieniono zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) powodującym  raka szyjki macicy, krztusiec, który przenosi się drogą powietrzno- kropelkową , odrę ostrą – wirusową chorobę zakaźną, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia wśród nieuodpornionych osób w każdym wieku.

Prelegentki uświadomiły zebranym konieczność stosowania sczepień, które w najskuteczniejszy sposób zapobiegają wielu chorobom zakaźnym.

Kluczowym punktem spotkania była tematyka związana z rakiem piersi, który jest drugim po raku oskrzeli i płuca nowotworem złośliwym powodującym najwięcej zgonów wśród kobiet w Polsce. Prelegentki przedstawiły czynniki ryzyka raka piersi związane z płcią, wiekiem, genami, hormonami  i przede wszystkim stylem życia. Omówiły symptomy choroby nowotworowej piersi, wskazały, co nas powinno zaniepokoić.

Panie przedstawiły również statystki dotyczące zachorowań na nowotwory piersi, które wbrew powszechnej opinii, nie dotyczą tylko kobiet, ale również mężczyzn. Młodzież dowiedziała  się  także, w jaki sposób należy prawidłowo wykonać samobadanie piersi  i  co zrobić w razie niepokojących sygnałów.

Uczestnicy spotkania uczyli się samobadania piersi na fantomie oraz zapoznawali się z tematycznymi planszami. Realizacja zadania miała na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia profilaktyki chorób nowotworowych, w szczególności chorób nowotworowych piersi oraz zwiększenie liczby dziewcząt i kobiet dokonujących samobadania piersi, co w konsekwencji – w przypadku ewentualnego wykrycia zmian w piersi – będzie prowadzić do wcześniejszego rozpoczęcia leczenia choroby nowotworowej.

Nad przebiegiem sympozjum czuwali nauczyciele przedmiotów gastronomicznych Marzena Maćków i Ilona Wieczorek.