W dniach 23 i 24 marca br. odbył się w Płocku XIV Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Mechaniczny, w którym udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku: Marcin Buda oraz Kamil Kłodawski. Reprezentanci naszej szkoły przywieźli nagrody za zajęcie wysokich miejsc indywidualnie i zespołowo. W klasyfikacji indywidualnej trzecie miejsce zajął Marcin Buda, natomiast drużyna uplasowała się na miejscu drugim. Konkurs składał się z testu, dwóch zadań praktycznych oraz finału ustnego. Pierwsze zadanie dotyczyło projektowania wałka oraz wykonania rysunku 3D w programie Solid Edge.

Drugie zadanie praktyczne dotyczyło pneumatyki. Nasi uczniowie wykonali je najszybciej i najlepiej, zgarniając pełną pulę punktów. W sumie nasz zespół, po bardzo zaciętej rywalizacji w czołówce zawodów, zajął drugie miejsce. Wyniki 4 najlepszych drużyn, z części praktycznej, różniły się zaledwie o 0,75 pkt. Prace pisemne i projekty sprawdzone zostały przez nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych w Płocku oraz przedstawicieli Politechniki Warszawskiej.

W sześcioosobowym finale punktacja była liczona od początku. W rywalizacji, podobnej do teleturnieju „Jeden z dziesięciu”, Marcin Buda uzyskał znakomity wynik, co pozwoliło mu zająć trzecie miejsce i tym samym otrzymać indeks Politechniki Warszawskiej oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe (m.in. tablet Samsung s6).