W dniu 18 stycznia br. klasa 2TI obejrzała w Muzeum Miasta Turku wystawę zatytułowaną  „Opowieści pewnej ulicy – 1956 dni w okupowanym Turku”, która powstała w oparciu o unikatowy zbiór około 4 tysięcy oryginalnych negatywów wykonanych w czasie okupacji hitlerowskiej, w okresie od października 1941 do grudnia 1943 roku. Zbiór pod nazwą „Archiwum Igły” jest jedynym w Polsce tak obszernym zbiorem fotografii   ukazujących życie codzienne w okupowanym Turku i powiecie tureckim, wykonanych przez Niemców. Dzięki fotografiom uczniowie mogli bliżej przyjrzeć się architekturze miasta, życiu codziennemu mieszkańców, ówczesnemu transportowi i handlowi oraz losom turkowskich Żydów. Ciekawym elementem wystawy był również film, wykonany w technice ożywienia fotografii i przenoszący zwiedzających w okres II wojny światowej.

Ponadto młodzież miała okazję zapoznać się z nową wystawą czasową pt.: „Dawne zawody w miniaturze”, która została przygotowana przez Muzeum w Warszawie. Wystawa przedstawia 15 warsztatów rzemieślniczych i pracowni usługowych w miniaturze jest intrygującą lekcją historii życia codziennego. Uczniowie mogli przyjrzeć się m.in.: pracy abażurnika, introligatora czy kowala i zielarki.

Warto podkreślić, że to nie pierwsze spotkanie uczniów z historią lokalną. W połowie listopada klasa 2TI wzięła udział w mobilnej grze miejskiej „Śladami lokalnych bohaterów”, stworzonej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Turku. Młodzież przemierzała ulice miasta w poszukiwaniu odpowiedzi na wiele intersujących pytań związanych z turkowskimi bohaterami, wśród których znaleźli się m.in.: Józef Mehoffer, Mieczysław Smorawiński, Włodzimierz Pietrzak czy Tomiła Składkowska.

Zajęcia zorganizowała p. Klaudia Sobczak.