Od 14 do 16 listopada 2022 roku kolejna grupa uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. Sylwestra Kaliskiego w Turku uczestniczyła w wycieczce: Zakopane – Jura Krakowsko-Częstochowska, zorganizowanej w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Wycieczkę rozpoczęto od zwiedzania jednego z najpopularniejszych zamków na szlaku Orlich Gniazd – Zamku w Ogrodzieńcu, który powstał za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dodatkową atrakcją pierwszego dnia wyprawy była możliwość wejścia do jaskiń znajdujących się niedaleko Ogrodzieńca.

W kolejnym dniu młodzież odbyła pieszą wędrówkę z miejscowości Ząb na szczyt Gubałówki, skąd można było podziwiać panoramę Tatr. Spacer po Krupówkach, zwiedzanie cmentarza zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, „starego kościółka” oraz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach wypełniły popołudnie. Podróż po Krakowie, jednym z najpiękniejszych miast Polski, uczniowie rozpoczęli od wejścia na Kopiec Kościuszki, skąd mogli podziwiać panoramę miasta, oraz od  zwiedzania Muzeum Kościuszkowskiego. Następnie zobaczyli Pomnik Grunwaldzki, Barbakan, Bramę i ulicę Floriańską, Rynek Główny, Sukiennice, Dom Długosza, Kościół Mariacki, pomnik Adama Mickiewicza, zabytkowe kamienice, kościół Św. Wojciecha oraz zespół klasztorny ojców franciszkanów. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło młodzieży zwiedzanie pięknych komnat w Zamku Królewskim na Wawelu i oglądanie państwowych zbiorów sztuki polskiej.

Wycieczka była czasem pełnym wrażeń i emocji, a także wspaniałą lekcją. Zapewne na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.