W dniu 15.11.2022 r. w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbył się V Międzyszkolny Konkurs „MASTERCHEF PO NIEMIECKU". W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku, uczniowie Zespołu Szkół w Przykonie oraz uczniowie klasy trzeciej ZST kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Celem konkursu było wzbogacenie niemieckiego słownictwa  dotyczącego kulinariów oraz rozpowszechnienie potraw kuchni naszych sąsiadów.

Goście zostali serdecznie powitani przez panią wicedyrektor ZST Ewę Górską. Spotkanie rozpoczęło się pysznym poczęstunkiem, przygotowanym przez uczniów klas gastronomicznych.

Zmagania konkursowe składały się z dwóch części. W pierwszej - międzyszkolne zespoły rozwiązywały zadania i zagadki językowe oraz przyporządkowywały niemieckie nazwy do przypraw. W drugiej części konkursu uczniowie przygotowywali wg niemieckich przepisów: berlińską zupę ziemniaczaną, gulasz oraz Pfitzauf - niemieckie babeczki maślane.

Jury w składzie: Dmitry Mokrentsov - kucharz Hotelu Kasztel w Uniejowie, Sławomir Kosobudzki – Naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Turku, Ewa Górska - wicedyrektor ZST ,  Emilia Szymaniak - nauczycielka języka niemieckiego Szkoły Podstawowej nr 4, Anna Bartosik - nauczycielka języka niemieckiego z Zespołu Szkół w Przykonie,  Daniel Kusz - kierownik kształcenia praktycznego ZST,  sprawdzało poprawność zadań językowych oraz sposób przyrządzania, wygląd, walory smakowe i prezentację potraw.

Pierwsze miejsce zajęły: Alicja Krauze, Karolina Wierucka i Dagmara Gniewkowska, drugie: Jakub Bartosik, Maja Adamus i Amelia Łukasik. Trzecie miejsce zajęły: Alicja Ziggel, Wiktoria Andrzejewska i Maja Sobestjańska. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Turku oraz wydawnictwa Pearson i Lektor Klett.

Organizatorki konkursu: Marzena Maćków i Ilona Wieczorek - nauczycielki przedmiotów gastronomicznych oraz Magdalena Kliszewicz i Małgorzata Robak- Pabiańska - nauczycielki języka niemieckiego, gratulują wszystkim uczestnikom  i życzą dalszych sukcesów.