W dniach 24-26 października br. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku uczestniczyli w trzydniowej wycieczce w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem podrożowania był Zamek Książ, którego historia odzwierciedla m.in. dzieje arystokratycznej rodziny von Hochberg oraz burzliwy okres II wojny światowej. Młodzież zwiedziła komnaty zamkowe, a także pomieszczenia przebudowane przez nazistów w ramach realizowanego w Książu tajemniczego projektu hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem „Riese”.

Po odpoczynku w przepięknych ogrodach zamkowych uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Obejrzeli ekspozycję   liczącą ponad 10000 sztuk kolekcji porcelany śląskiej (w tym pochodzącej z fabryk wałbrzyskich) oraz historycznej, z manufaktur i fabryk europejskich. Podczas lekcji muzealnej poznali również proces powstawania porcelany od podstaw.

W kolejnym dniu bogatych wrażeń dostarczyły okolice Kudowy-Zdroju i wędrówka na Szczeliniec Wielki, podczas której uczniowie podziwiali urokliwe widoki Gór Stołowych – pasma wypiętrzonego  przed 30 milionami lat. Ponadto młodzież zwiedziła Kaplicę Czaszek w Czermnej –  jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie.

Ostatni dzień wycieczki uczniowie spędzili we Wrocławiu – jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Zwiedzili  ZOO – Afrykarium,  unikatowy kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze  środowiskiem wodnym Czarnego Lądu, oraz Muzeum Mineralogiczne. Niezapomnianych emocji dostarczył wszystkim spacer po starówce w blasku pięknego jesiennego słońca Wrocławia.

Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Lidia Rabczewska, Dorota Biskup, Magdalena Raźna i Adam Gomółka.