Rosnące zainteresowanie pracą hybrydową i większa elastyczność czasu pracy to w dzisiejszych czasach nowoczesne podejście do pracy pracownika i pracodawcy. Kim jest najlepszy pracownik? Jak dopasować pracownika do firmy? Jakie powinien mieć umiejętności i kwalifikacje w danej branży? Czy lepszy pracownik z potencjałem, czy z doświadczeniem? Jakie są najpopularniejsze stanowiska w polskich startupach? Odpowiedzi na ww. i inne pytania udzielono 28 października 2022 roku  w Zespole Szkół Technicznych w Turku na prelekcji dotyczącej „Zmian na rynku pracy”, zorganizowanej w związku z XIV Ogólnopolskim Tygodniem Kariery. Podczas prelekcji uczniowie mogli zapoznać się  z zasadami funkcjonowania  współczesnego rynku pracy,  jego trendami i oczekiwaniami.

W czasie prelekcji omówiono także znaczenie wykształcenia na rynku pracy, przedstawiono sposoby poszukiwania pracy – od analizy ofert do rozmowy kwalifikacyjnej –  techniki jej poszukiwania oraz dokumenty, które należy przygotować, ubiegając się o przyjęcie do pracy: CV i list motywacyjny. Zapoznano uczniów  z zebranymi opiniami praktyków – specjalistów z branży HR, które dotyczyły dokumentów aplikacyjnych. Podpowiedziano, jak zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak zyskać większą szansę na pracę oraz zaprezentowano scenkę z  przykładową rozmową kwalifikacyjną.

Uczniowie dowiedzieli się, jakie zawody będą cieszyły się w najbliższych latach największym zainteresowaniem w gospodarce nie tylko polskiej, ale i europejskiej oraz w jakich zawodach trudno będzie znaleźć pracę. Podczas spotkania uczniowie odegrali scenki, występując w roli pracodawcy, który przeprowadza rekrutację, czy w roli pracowników poszukujących pracy. Zaprezentowano także film na temat rynku pracy w Polsce, jego stanu obecnego, wyzwań i prognoz na przyszłość.

Prelekcja została przygotowana przez nauczycieli przedmiotów ekonomicznych A. Herman - Szulc i M. Pietrzak.