Maj to czas kojarzący się przede wszystkim z maturami i egzaminacyjnym stresem. To także miesiąc wycieczek klasowych oraz ciekawych imprez, które dają przedsmak zbliżających się wielkimi krokami wakacji. Do kalendarium najważniejszych szkolnych wydarzeń wpisał się „Tydzień Kultury Niemieckiej – die Woche der deutschen Kultur”, który w tym roku miał już II edycję. Jego zadaniem było przede wszystkim  propagowanie języka niemieckiego, wpisujące się w zasadę ,,uczyć- bawiąc”. W ramach tego projektu odbyły się cztery konkursy - trzy dedykowane uczniom naszej szkoły oraz  Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych powiatu tureckiego.

Obchody TKN zainaugurował  Dzień Piosenki Niemieckiej. Uczestnicy musieli  wykonać  zadania do wysłuchanego utworu. Podobna kategoria „Mein Lied” polegała na skomponowaniu własnej piosenki oraz wykonaniu jej w języku niemieckim. Okazało się, że w naszej szkole mamy prawdziwe talenty muzyczne. Bardzo ciekawe konkursowe animacje powstały w aplikacji Comica. Tym razem  młodzież zaprojektowała komiks na temat wymarzonej podróży: „ Meine Traumreise”. Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego zamknął  II edycję Tygodnia Kultury Niemieckiej w Zespole Szkół Technicznych w Turku. Uczniowie szkół podstawowych zaprezentowali krótkie nagrania w aplikacji Tik Tok, przedstawiające ich rodziny.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc  we wszystkich czterech konkursach otrzymali nagrody, które wręczyła  Dyrektor ZST - pani Wioletta Adamiak.

W kategorii „Piosenka – Hörverstehen” nagrodzeni zostali :

Rafał Szadek – I miejsce

Marcin Buda – II miejsce

Natalia Łyskanowska – III miejsce

 

W kategorii „Piosenka – Mein Lied” nagrody otrzymali :

Natalia Krawczyk, Karolina Matysiak – I miejsce

Szymon Czapla, Jakub Graczyk, Damian Tabaka – II miejsce

 

Najciekawsze komiksy stworzyli:

Weronika Mielcarek – I miejsce

Natalia Jasiak – II miejsce

Kinga Kowalska – III miejsce

 

Uczniowie ze szkół podstawowych, którzy zwyciężyli w kategorii „Meine Familie – Tik-Tok”:

Martyna Radosz, SP nr 5 w Turku – I miejsce

Wiktoria Andrzejewska, Zespół Szkół w Przykonie – II miejsce

Zofia Gierłowska, Adam Janiszewski, Szymon Antosik, SP w Dobrej – III miejsce

 

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zapraszamy na III edycję w przyszłym roku. Serdeczne podziękowania kierujemy także do fundatorów tegorocznych nagród, którymi byli - Instytut Goethego w Warszawie oraz Leader School Turek.

Organizatorkami TKN były : Małgorzata Skrzydlewska, Lidia Rabczewska