"..O pewnym brzasku w katyńskim lasku strzelali do nas Sowieci...."

W dniu 13 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole  82. rocznicę  Zbrodni Katyńskiej. Na przełomie kwietnia i maja 1940 roku, decyzją najwyższych władz ZSRR, rozstrzelano ponad 21 tys. Polaków. Zamordowani zostali m.in. żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy, nauczyciele. Mord dokonany na Polakach przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze radzieckie - ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. O odkryciu tych grobów nazistowskie Niemcy  poinformowały  13 kwietnia 1943 r.

Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnieniu tej zbrodni.

Ofiarom Zbrodni Katyńskiej poświęcona był uroczysta akademia przygotowana przez nauczycieli historii - Marię Ptaszyńską i Barbarę Ressel oraz uczniów klas: 1TG, 3TGp, 3FG, 2RM, 4TT. Przedstawiono historię mordu katyńskiego, nie zabrakło też poezji i pieśni w wykonaniu naszych uczniów. Po uroczystości delegacja nauczycieli z p. dyrektor Wiolettą Adamiak oraz  przedstawicielami samorządu uczniowskiego  złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze pod  kamieniem znajdującym się na terenie naszej szkoły. Upamiętnia on postać por. Mariana Knychalskiego, mieszkańca Turku, który zginął zamordowany przez NKWD w Katyniu w 1940 r.