Wielu młodych ludzi z niepokojem myśli o tym, jak poradzi sobie w dorosłym życiu na rynku pracy: czy uda im się zdobyć odpowiednie wykształcenie, czy wyuczony zawód okaże się poszukiwany, czy uda się zdobyć dobrą pracę. W celu wyjaśnienia wątpliwości  uczniów,  15 grudnia 2021 roku odbyła się w Zespole Szkół Technicznych w Turku prelekcja na temat „Tendencje współczesnego rynku pracy”, podczas której uczniowie mogli zapoznać się  z zasadami funkcjonowania  współczesnego rynku pracy,  jego trendami i oczekiwaniami.

W czasie prelekcji omówiono znaczenie wykształcenia na rynku pracy, przedstawiono sposoby poszukiwania pracy – od analizy ofert do rozmowy kwalifikacyjnej –   techniki poszukiwania pracy oraz dokumenty, które należy przygotować, ubiegając się o przyjęcie do pracy: CV i list motywacyjny. Zapoznano uczniów  z zebranymi opiniami praktyków – specjalistów z branży HR, które dotyczyły dokumentów aplikacyjnych. Podpowiedziano, jak zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak zyskać większą szansę na pracę oraz zaprezentowano scenkę z  przykładową rozmową kwalifikacyjną.

Uczniowie dowiedzieli się, jakie zawody będą cieszyły się w najbliższych latach największym zainteresowaniem w gospodarce nie tylko polskiej, ale i europejskiej oraz  w jakich zawodach trudno będzie znaleźć pracę.

Celem prelekcji było uporządkowanie i poszerzenie wiedzy uczniów  z zakresu funkcjonowania procesów zachodzących na współczesnym rynku pracy.

Prelekcja została przygotowana przez nauczycieli przedmiotów ekonomicznych A. Herman- Szulc i M. Pietrzak.