25 i 26 listopada na terenie AMBEREXPO w Gdańsku odbył się po raz pierwszy ogólnopolski konkurs SkillsPoland2021. To inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia kwalifikacji poprzez prestiżowe, międzynarodowe zmagania WorldSkills i EuroSkills promujące szkolnictwo zawodowe. WorldSkills to największy na świecie konkurs wiedzy i umiejętności. Wydarzenie ma na celu przede wszystkim rozwój kompetencji, ale także wymianę dobrych praktyk, doświadczeń i uwag wpływających na podnoszenie jakości kształcenia. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, warsztaty, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele szkół, instytucji i wiodących firm z całego świata. Również przedstawiciele naszej szkoły, Zespołu Szkół Technicznych w Turku wzięli udział w tych spotkaniach. Byli to: Pani dyrektor Wioletta Adamiak, kierownik kształcenia praktycznego – p. Daniel Kusz oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych: p. Emilia Marucha oraz p. Grzegorz Grzelak.

Zmagania konkursowe SkillsPoland, stanowią eliminacje do międzynarodowego konkursu WorldSkills skupiającego najlepszych uczniów i ekspertów – przedstawicieli poszczególnych branży z 85 państw. Rywalizacja na szczeblu światowym toczy się cyklicznie w ponad 60 konkurencjach z 6 obszarów: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

Patronat nad tegoroczną edycją SkillsPoland objął Minister Edukacji i Nauki – p. Przemysław Czarnek. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Podczas SkillsPoland w trakcie dwóch dni zmagań zawodnicy rywalizowali w 9 konkurencjach: florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, obsługa gości hotelowych, stolarstwo. Łącznie wystąpiło ponad 70 zawodników, gościnnie również zawodnicy zagraniczni. Zadania składały się z kilku modułów, a nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwało prawie 50 sędziów z Polski i zagranicy. Istotne jest, że zwycięzcy będą reprezentować Polskę na międzynarodowym konkursie WorldSkills, który odbędzie się 12-17 października 2022 roku w Szanghaju.

Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach wydarzeń SkillsPoland, WorldSkills oraz EuroSkills wezmą udział także uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku i zaprezentują swoje umiejętności w różnych obszarach. Czas zacząć przygotowania do konkursu.