Zioła stanowią doskonałą alternatywę dla gotowych kosmetyków dostępnych w drogeriach i na sklepowych półkach. Wszechstronne działanie ziół i przypraw oparte jest na zawartości substancji aktywnych. Niektóre z nich wykazują silne właściwości przeciwutleniające. Jakie znaczenie dla organizmu mają antyoksydanty? Gdzie ich szukać? Zioła - w postaci żywej czy suszonej? Krem, nalewka czy wcierka? Z pewnością na te i inne pytania odpowiedź znają adeptki kierunku technik usług fryzjerskich z elementami kosmetologii - uczennice kl. 2FG, które wraz z nauczycielem przedmiotów zawodowych odbyły dosyć nietypową lekcję w plenerze.

Razem z pracownikiem Nadleśnictwa Turek - p. Pawłem Ficnerem, wędrowały ścieżką edukacyjno – przyrodniczą, poszukując roślin i ziół mających zastosowanie we fryzjerstwie i kosmetyce, a jest ich wiele! Warto pamiętać, że do pielęgnacji doskonale nadają się chociażby:

- pokrzywa - zwalcza łupież, niweluje swędzenie skóry głowy, uspokaja gruczoły łojowe oraz redukuje nadprodukcję serum, chroni przed stanami zapalnymi skóry, wzmacnia cebulki włosowe,  pomaga ograniczyć nadmierne wypadanie włosów,  pobudza ukrwienie, dzięki czemu sprzyja lepszemu odżywieniu skóry oraz włosów,
- szałwia – skutecznie hamuje wypadanie i przetłuszczanie się włosów, wykazuje właściwości przeciwzapalne i ściągające, lekko przyciemnia pasma,
- rumianek – rozjaśnia, łagodzi podrażnienia i dezynfekuje,
- nagietek lekarski – działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczno, nawilża,
- skrzyp polny – wzmacnia włosy, przyspiesza ich wzrost, zapobiega wypadaniu, pobudza krążenie skóry głowy,
- korzeń łopianu – wykazuje właściwości dezynfekujące, ściągające i przeciwłupieżowe; ogranicza wypadanie i przetłuszczanie włosów,
- liść oraz kora brzozy – działają przeciwłupieżowo, odkażają, przyspieszają porost włosów i zapobiegają ich wypadaniu, hamują wytwarzanie łoju,
- czarna porzeczka – dojrzałe owoce zawierają barwnik bordowofioletowy, który ma zdolność nadawania włosom blond ładnego, eleganckiego odcienia fioletu, a włosom brązowym – tzw. mroźnych odcieni.

Zbliżają się wakacje, zachęcamy do wędrówek leśnymi i polnymi ścieżkami. Obserwujmy, dbajmy i szanujmy przyrodę, a z pewnością odwdzięczy się cennymi darami.

Organizatorem i opiekunem lekcji w terennie była p. Emilia Marucha