W dniu 23.04.2021 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.  Jest to coroczne święto organizowane przez UNESCO, którego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej dzięki prawom autorskim. Święto książki po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Dlaczego właśnie 23 kwietnia? Dlatego, że jest to ważna data w historii literatury światowej - data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Obchodzone na całym świecie święto książki wywodzi się z Katalonii. Zgodnie
z tradycją, tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one rewanżują się książką.

W Polsce ten dzień obchodzony jest oficjalnie od 2008r. Jest to święto autorów, ilustratorów, wydawców książek i wszystkich tych, którzy z książkami i prawem autorskim mają na co dzień do czynienia, a także czytelników i czytelnictwa.

W tym roku, w związku z sytuacją epidemiologiczną, obchody święta ograniczone zostały do przestrzeni wirtualnej. Biblioteka szkolna ZST już po raz kolejny włączyła się do akcji, organizując dla uczniów konkursy
 w formie online.

Pierwszy to konkurs fotograficzny pod hasłem ”Czytam wszędzie”, skierowany do uczniów klas I-III.  Polegał on na sfotografowaniu się z czytaną książką w najciekawszym miejscu lub w najciekawszej pozie.

Głównym celem tych zmagań była popularyzacja czytelnictwa oraz ukazanie,  że czytanie to doskonała rozrywka, a dla wielu pasja i wielka przyjemność. To także zwrócenie uwagi tym, którzy nie przeżyli jeszcze satysfakcji płynącej z lektury, że czytać można wszędzie, o każdej porze i w każdym wieku tylko… trzeba zacząć.

Komisja konkursowa  oceniała prace pod względem kreatywności, walorów artystycznych i pomysłowości, przyznając nagrody i wyróżnienie. I tak - I miejsce zdobyła Monika Tyma z klasy 2TGp, II miejsce – Agata Grzelak z klasy  2TA a III miejsce przypadło Kacprowi Koszeli z klasy 3TL. Wyróżnienie otrzymała Dominika Kusz
z klasy 2TGp.

Drugi konkurs polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej ”Książka, którą polecam”. Zadaniem uczestników   było samodzielne  opracowanie prezentacji multimedialnej, przedstawiającej wybraną książkę w sposób zachęcający do jej przeczytania. Jury po ocenie prac, postanowiło przyznać nagrodę ex aequo – Monice Tymie i Mai Klanowskiej .

Pomysłodawczyniami i organizatorkami przedsięwzięcia były bibliotekarki - Anna Jakomulska i  Ewelina Ignasiak.

Laureatom  konkursów nagrody książkowe i dyplomy wręczyła wicedyrektor Aneta Kurzawa.

Organizatorki mają nadzieję, że akcja rozbudzi wśród młodzieży chęć czytania, rozwijania własnych talentów i poznawania różnych gatunków literatury.