Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny - to także święto poezji. Światowy Dzień Poezji został ustanowiony przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne obchody tego święta odbywają się w Paryżu, jego celem jest promocja czytania, tworzenia, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Zgodnie z deklaracją UNESCO ten wyjątkowy dzień ma “dać nowy impuls, aby doceniać poezję oraz wspierać krajowe,regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

Biblioteka szkolna ZST po raz kolejny włączyła się w obchody tego święta. Dla czytelników przygotowano konkurs wiedzy o twórczości polskich poetów. Odbywał się on online na platformie Quizizz i był adresowany do wszystkich chętnych uczniów. Uczestnicy musieli się zmierzyć z testem składającym się z 18 pytań. Zadanie polegało na  rozpoznaniu fragmentów wierszy; odgadnięciu autora i tytułu cytowanego utworu oraz podaniu autorów  do tytułów  fraszek.

W rywalizacji  wzięło udział 21 uczniów. Na podium stanęły:
 - Nikola Musielak  z kl.2TGp - I miejsce,
 - Donata Zegarska z kl.2hsp - II miejsce,
 - Marcelina  Szczecińska z kl. 2CAp - III miejsce

Drugi konkurs wymagał  samodzielnego napisania wiersza o tematyce wiosennej. Uczniowie musieli wykazać się dużą kreatywnością i wyobraźnią. Wśród nadesłanych utworów znalazły się wiersze poważne i lekkie, napisane z humorem. Komisja w składzie: p. Monika Stasiak, p. Ewelina Ignasiak i p. Anna Jakomulska -postanowiła przyznać nagrodę dla Łukasza Bińka z kl.4EC (I miejsce ) oraz Wiktorii Janiak z kl.2TGp ( II miejsce).

Wyróżnienia otrzymały także Justyna Kubiak z kl.1CA,  Nikola Musielak z kl.2TGp i Nikola Pietrzykowska z kl.4TA.

Laureaci konkursów otrzymają nagrody książkowe i dyplomy, pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy za udział wliterackiej  zabawie.

Wydawać by się mogło, że rola poezji we współczesnym skomputeryzowanym świecie nie jest wielka.  Ciągle jednak, do każdej biblioteki trafiają czytelnicy, którzy wypożyczają i czytają wiersze. Możemy więc powiedzieć, że rola poety i poezji dla wielu jest ciągle duża. Mamy nadzieję, że nasze działania zachęcą uczniów do czytania, słuchania i tworzenia poezji.

Miłośnikom mowy wiązanej dziękujemy za włączenie się w akcję. Organizatorkami przedsięwzięcia były bibliotekarki: p. Anna Jakomulska i p .Ewelina   Ignasiak.