ZSTW związku z nadchodzącymi walentynkami, w naszej szkole zorganizowano konkurs „Desery od serca - dla serca”. Od 29 stycznia do 7 lutego uczniowie uczący się w zawodzie - technik żywienia i usług gastronomicznych oraz w zawodzie kucharz, mogli przesyłać swoje zgłoszenia konkursowe. Młodzi adepci sztuki kulinarnej mieli za zadanie przygotować walentynkowy deser, zawierający składniki korzystnie wpływające na układ sercowo-naczyniowy. Choroby sercowo-naczyniowe to jedna z głównych przyczyn zgonów ludzi na całym świecie.

Schorzenia te dotykają coraz większą liczbę osób, a niestety odsetek młodych chorych jest również rosnący. Do głównych przyczyn rozwoju chorób sercowo-naczyniowych należą predyspozycje genetyczne oraz niewłaściwe nawyki żywieniowe. Właśnie z tego względu należy położyć szczególny nacisk na profilaktykę żywieniową od najmłodszych lat.  Warto też do diety włączyć składniki pozytywnie wpływające na układ sercowo-naczyniowy, między innymi owoce będące źródłem flawonoidów, czy orzechy dostarczające kwasów omega-3.


Celem szkolnego konkursu było promowanie zasad zdrowego odżywiania, doskonalenie umiejętności kulinarnych uczniów oraz rozbudzanie  inicjatywy, pomysłowości i kreatywności uczniów.

Zadanie konkursowe oceniono pod względem prawidłowości przygotowania receptury gastronomicznej, doboru składników deseru i uzasadnienia, oryginalności i pomysłowości oraz prezentacji deseru.


Laureatkami konkursu zostały:
- Weronika Dębowska (klasa 2 LZ) - I miejsce,
- Anna Misiak (klasa 3 FZ) - II miejsce,
- Iga Bogulska (klasa 2 HZp) - III miejsce.

Weronika przygotowała deser „Uciecha dla serca” bogaty w nasiona chia, nasiona słonecznika, maliny, truskawki i borówki. Z kolei Ania sporządziła deser z gorzkiej czekolady, fasoli, orzechów włoskich, malin i wiśni o nazwie „Czekoladowe marzenie z wiśniową pianką”. Natomiast Iga postawiła na daktyle, migdały, nasiona chia i gorzką czekoladę wykonując „Walentynkowe serduszka mocy”.

Przepisy na walentynkowe desery można znaleźć na szkolnym blogu kulinarnym: https://gotujzzst.blogspot.com/. Sporządzone przez młodzież desery stanowią świetną inspirację w przygotowaniach do Święta Zakochanych. Konkurs zorganizowali nauczyciele przedmiotów gastronomicznych.