W dniu 23 października 2012 r. grupa uczniów z naszej szkoły odbyła historyczną podróż do Chełmna nad Nerem, gdzie podczas II wojny światowej był obóz zagłady Żydów. Trasa wycieczki wiodła szlakiem ,,ostatniej drogi” Żydów z Turku i okolic. Pierwszym etapem podróży był Czachulec, gdzie 71 lat temu Niemcy zorganizowali getto wiejskie dla ludności żydowskiej z Turku i Dobrej. O tym, co działo się wówczas opowiedziała młodzieży Pani Majcherek - naoczny świadek wojennych wydarzeń. Kolejny etap podróży stanowiło lapidarium w Dobrej, znajdujące się w miejscu dawnego cmentarza żydowskiego. Z Dobrej uczniowie udali się do Chełmna nad Nerem (Kulmhof), gdzie w latach 1941 – 42 wymordowano Żydów z Turku i okolic. Młodzież zwiedziła ruiny pałacu, w którym więziono Żydów oraz pawilon muzealny, gdzie  obecnie znajdują się m.in. przedmioty osobistego użytku ludzi skazanych na zagładę.

Ostatnim punktem historycznej podróży był las rzuchowski, który jest cmentarzem dla około 200 tysięcy Żydów. Po zwiedzeniu pawilonu muzealnego i lapidarium, młodzież zatrzymała się przy Ścianie Pamięci i pomniku, na którym umieszczono dramatyczne słowa jednej z ofiar, odzwierciedlające grozę wojennych wydarzeń: „Wzięto nas od starca do niemowlęcia, między miastem Koło a Dąbie. Wzięto do lasu, tam nas gazowano, rozstrzeliwano i palili...”

Historyczna podróż odbyta w  rocznicę zagłady Żydów z Turku przypomniała jej uczestnikom o tych tragicznych wydarzeniach.

Wycieczkę zorganizowali - p. Ewa Kałużna i p. Paweł Ogrodowczyk.

{morfeo 18}